Yeni mono- ve dihidroksamik asitlerin ve metal komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of new mono- and dihydroxamic acids and metal complexes
- Tez No: 434173
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada parasetamol ve benzoilenüreden başlanarak parasetamolbütanohidroksamik asit, sodyum benzoilenüredibütanohidroksamat ve geçiş metal kompleksleri sentezlendi. Bileşiklerin spektroskopik, manyetik ve termik özellikleri ile bazı biyolojik aktiviteleri incelendi. Sentez bölümü iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada parasetamol ve benzoilenürenin bütanoetil esterleri, parasetamolbütanohidroksamik asit ve sodyum benzoilenüredibütanohidroksamata dönüştürüldü. İkinci aşamada ise metal tuzları ile ligantların sulu ortamdaki tepkimeleri ile metal kompleksleri hazırlandı. Ligantların ve komplekslerin yapıları, elementel analiz, IR, 1H-NMR, 13C-NMR, Kütle spektroskopileri ve termik analiz çalışmalarıyla aydınlatıldı. Komplekslerin manyetik duyarlıkları ölçülerek spin manyetik momentleri hesaplandı. Çalışmalar sonucunda, metal:ligant oranı; parasetamolbütanohidroksamatın Ni ve Cd komplekslerinde 1:1, Cu ve Zn komplekslerinde ise 1:2, benzoilenüredibütanohidroksamatın bütün komplekslerinde 1:1 olduğu ve komplekslerin farklı sayılarda su molekülü içerdikleri bulundu.
Özet (Çeviri)
In this work, paracetamolbütanohydroxamic acid and sodium benzoylureabütanohydroxamate and their transition metal complexes were synthesized starting from the drug active ingredients. Spectroscopic, magnetic and thermal properties and some biological activities of the compounds were investigated. Synthesis section consists of two stages. In the first stage, synthesized acetoethyl esters of paracetamol and benzoyleneurea were converted to paracetamolbutanohydroxamic acid and sodium benzoylureabutanohydroxamate. In the second stage, metal complexes were prepared by reaction of ligands with metal salts in the aqueous media. The structures of ligands and complexes were characterized by elemental analysis, IR, 1H-NMR, 13C-NMR, and Mass spectroscopy techniques. Magnetic susceptibilities of complexes were measured and spin-only magnetic moments were calculated. As a result of the studies, metal/ligand ratio were found 1:1 for Cd and Ni, 1:2 Cu ve Zn complexes of the paracetamolbütanohydroxamate complexes and 1:1 for Cd and Ni, 1:2 Cu ve Zn complexes of the benzoyllureaohydroxamate and all complexes contain different number of water molecules.