Design of a buck-boost converter and its implementation in a real system
Buck-boost dönüştürücü tasarımı ve gerçek sistemin üzerindeki uygulaması
- Tez No: 434192
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HACER ŞEKERCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada sabit ve bozulmamış dc çıkış elde edebilmek için geniş bir değişken giriş voltajı aralığında çalışabilen bir voltaj düşürücü-yükseltici dc-dc çevirici tasarlanmıştır. Tasarlanan çevirici ile çıkış voltajındaki küçük değişimleri önlemek ve diğer çevirici tiplerine göre daha yüksek bir verime ulaşmak amaçlanmıştır. Voltaj düşürücü-yükseltici dc-dc çeviricinin benzetimi ve gerçekleştirilmesi için Guang Yue, GY-Box-5c güneş paneli parametreleri MATLAB Simscape Power System programında tasarım için kullanılmış ve tasarım Simulink programında test edilmiştir. Güneş panelinin seçilmesinin nedeni değişken ve istikrarsız güç çıkışı vermesi nedeniyle çeviricinin farklı özelliklerinin öğrenilmesinde yardımcı olmasıdır. PV panel çıkışı küçük adımlı iletkenlik yöntemi ile çevirici girişine verilmiş ve çıkış voltajının diğer algoritmalar ile karşılaştırılması sağlanmıştırr.
Özet (Çeviri)
A buck boost dc-dc converter is designed for the reason that it has a long range of input ac or dc voltage to provide regulated and undistorted dc output voltage. The purpose of the converter is to provide better efficiency with respect to the other converters and to overcome the problem of ripples in the output. For the simulation and implementation of the buck boost dc-dc converter a photovoltaic panel Guang Yue, GY-Box-5c parameters studied, calculated and Simulink with the same corresponding available features in MATLAB Simscape Power System. The reason for the selection of the photovoltaic system is its variation and instability in the output power that helps to learn the different aspects of the converter. The output of the PV panel feed to the input of converter for controlling and providing regulated dc with the help of Incremental Conductance Method for its better efficiency as compared to other algorithms.