Optimal timing of living-donor liver transplantation under risk-aversion
Yaşayan donörden karaciğer nakli zamanlamasının riskten kaçınarak eniyilenmesi
  1. Tez No: 434194
  2. Yazar: ÜMİT EMRE KÖSE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ÇAVUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Karaciğer nakli, yaşayan donörden veya kadavradan gerçekleştirilebilmekle beraber, son evre karaciğer hastalalıkları için tek tedavi yöntemi olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmada, yaşayan donörden nakle odaklanılmıştır. Yaşayan donörden nakilde zamanlama, hastanın nakil öncesi ve sonrası yaşam kalitesini ve uzunluğunu etkilediği için büyük önem arz etmektedir. Literatürdeki çalışmalar, nakil zamanlamasını eniyilemek için, riske duyarsız Markov karar süreçleri (MKS) kullanmaktadır. Halbuki, gerçek hayatta, hastalar ve doktorlar genellikle riskten kaçınmaktadır. Bu çalışmada, yaşayan donörden karaciğer nakli problemi, riskten kaçınan bir MKS modeli ile modellenmiştir. Riskten kaçınma, modele dinamik tutarlı risk ölçütleri kullanılarak dahil edilmiştir ve karar vericilerin değişken risk tercihlerini yansıtabilmek için ortalama-kısmi sapma ve ortalama-riske maruz ortalama değer risk ölçütleri kullanılmıştır. Eniyi politikalar, sirotik hastalıklar veya hepatit B taşıyan hastalarda, farklı risk tercihleri ve organ kaliteleri göz önüne alınarak elde edilmiştir. Eniyi politikaların geçiş olasılıklarına ve yaşam kalitesine duyarlılığı ölçülmüştür. Bunun yanında, riskten kaçınan eniyi politikaların yaşam süresi dağılımını bulmak için bir benzetim çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Liver transplantation, which can be performed from either living-donors or cadavers, is the only viable treatment for end-stage liver diseases. In this study, we focus on living-donor liver transplantation. The timing of the transplantation from a living-donor is crucial as it affects the quality and the length of the patient's lifetime. The studies in the literature use risk-neutral Markov decision processes (MDPs) to optimize the timing of transplantation. However, in real life, the patients and the physicians are usually risk-averse, therefore, those risk neutral models fail to represent the real behavior. In this study, we model the living-donor liver transplantation problem as a risk-averse MDP. We incorporate risk-aversion into the MDP model using dynamic coherent measures of risk, and in order to be able to reflect varying risk preferences of the decision makers, we use first-order mean-semi-deviation and mean-AVaR as the one-step conditional measures of risk. We obtain optimal policies for patients having cirrhotic diseases or hepatitis B under different risk preferences and organs of different quality. We also measure the sensitivity of the optimal policies to the transition probabilities and to the quality of life. We further perform a simulation study in order to find the distribution of lifetime under the risk-averse optimal policies.