Türkiye'de seçili bireysel emeklilik (BES) fonlarının performans ve varlık yönetimi
Performance and asset management of selected individual pension funds in Turkey
  1. Tez No: 928638
  2. Yazar: İSMAİL AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM DENİZ BAŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Finans Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sigortacılık ve Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sigorta ve Risk Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
Kurumsal yatırımcılar, finansal piyasalarda önemli bir rol oynayarak büyük ölçekli yatırım portföylerini yönetmektedir. Önemli kurumsal yatırımcılardan olan emeklilik fonları hem bireylerin gelecekteki finansal güvenliğini sağlamak hem de ekonomik istikrarı desteklemek açısından kritik öneme sahiptir. Emeklilik fonlarının temel amacı, optimum risk düzeyinde katılımcılara tatminkâr getiriler sunarak bireylerin emeklilik dönemlerinde yaşam standartlarını korumalarına yardımcı olmaktır. Bu çalışma, Türkiye'de Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) kapsamında faaliyet gösteren hisse senedi, değişken ve standart emeklilik fonlarının performans yönetimini incelemektedir. 1 Ocak 2015 ile 30 Nisan 2024 tarihleri arasında faaliyet gösteren seçili toplam 99 emeklilik yatırım fonunun performansı analiz edilmiştir. Fonların performansı, Sharpe Oranı, Treynor Oranı, Jensen'in Alfa'sı, M2 Oranı, Sortino Oranı ve Bilgi Oranı gibi risk ve getiri unsurlarını bir arada değerlendiren ölçütlerle, zamanlama ve seçicilik kabiliyetleri de Treynor-Mazuy ve Henriksson-Merton modelleri ile incelenmiştir. Analiz içeriğinde ayrıca gözlem süresi içerisinde enflasyonun yüksek seyretmesi kaynaklı enflasyona karşı da fonların performansları ölçülmüştür. Analizler, fon yöneticilerinin genel olarak sınırlı piyasa zamanlama yeteneğine sahip olduğunu, ancak seçicilik kabiliyetlerinin daha belirgin olduğunu göstermiştir. Treynor-Mazuy ve Henriksson-Merton modelleri kullanılarak yapılan değerlendirmeler, özellikle değişken fonlarda fon yöneticilerinin seçicilik yeteneklerinin olumlu yönde olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, fon performanslarının zaman içinde iyileştiği ve 2020 yılında uygulamaya konulan yeni fon performans değerlendirme sisteminin fon yöneticilerinin performansı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Çalışma bulguları, emeklilik fonlarının performansının büyük ölçüde varlık dağılım stratejilerine ve fon yöneticilerinin yeteneklerine bağlı olduğunu göstermektedir. Fonların performans ölçütlerinde zaman içinde gözlenen iyileşme, piyasa koşullarına adaptasyon, yeni enstrümanların kullanılması ve stratejik yönetim becerilerinin gelişimi ile açıklanabilir. Performans sürekliliği analizleri ise genel olarak fonların tutarlı bir performans sergilemediğini, ancak belirli dönemlerde ve fonlarda sürekliliğin daha yüksek olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, emeklilik fonlarının etkin bir performans yönetimi ve değerlendirmesi, bireylerin gelecekteki finansal güvenliklerini sağlamak ve emeklilik dönemlerinde yaşam standartlarını korumak adına büyük önem taşımaktadır. Çalışma, fon performans değerlendirmesinde çok yönlü bir yaklaşımın önemini vurgulamakta ve gelecekteki araştırmalar için fon yöneticilerinin stratejileri, piyasa koşulları ve makroekonomik değişkenlerin etkisinin daha detaylı incelenmesini önermektedir.
Özet (Çeviri)
Institutional investors play a significant role in financial markets by managing large-scale investment portfolios. In this context, pension funds, one of the main institutional investors, are of critical importance, both for ensuring individuals' future financial security and for supporting economic stability. The primary aim of pension funds is to maximize individuals' financial well-being by offering satisfactory returns at an optimal level of risk, thereby helping them maintain their standard of living during retirement. This study examines the performance management and evaluation of equity, variable, and standard type of pension funds operating within the Individual Pension System (IPS) in Turkey. A total of 99 pension investment funds active between January 1, 2015, and April 30, 2024, were analyzed. The performance of the funds has been analyzed using metrics that evaluate both risk and return elements together, such as the Sharpe Ratio, Treynor Ratio, Jensen's Alpha, M2 Ratio, Sortino Ratio, and Information Ratio. Additionally, the timing and selectivity abilities of the funds have been examined through the Treynor-Mazuy and Henriksson-Merton models. The analysis also includes an assessment of the funds' performance in response to high inflation during the observation period. The analyses indicate that fund managers generally have limited market timing abilities but exhibit more pronounced asset selection skills. Evaluations using the Treynor-Mazuy and Henriksson-Merton models revealed that (particularly in variable funds) fund managers demonstrated positive selectivity skills. Furthermore, it was observed that fund performances have improved over time, with statistically significant evidence showing that the new fund performance evaluation system implemented in 2020 has had a measurable impact on fund managers' performance. The findings show that the performance of pension funds largely depends on asset allocation strategies and the skills of fund managers. The observed improvement in performance metrics over time can be explained by adaptation to market conditions and the development of strategic management capabilities. Performance persistence analyses suggest that, overall, funds do not exhibit consistent performance, although higher persistence was observed in certain periods and funds. In conclusion, effective performance management and evaluation of pension funds are crucial for ensuring individuals' future financial security and maintaining their standard of living during retirement. The study emphasizes the importance of a multifaceted approach in fund performance evaluation and recommends that future research should more closely examine the strategies of fund managers, market conditions, and the impact of macroeconomic variables.