Changes in fMRI resting state networks due to audiovisual association induced effects on visual motion perception
Çoklu-duyumlu çağrışımsal öğrenmenin hareket algısını etkilemesiyle işlevsel ağlarda oluşan değişimler
- Tez No: 434198
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HACI HULUSİ KAFALIGÖNÜL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 2016
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
 - Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çağrışım yoluyla öğrenme, yani iki uyaran veya bir uyaran ile bir davranışın bir- birini çağrıştırması, bugün sinirbilimin çokça araştırılan konularından birisidir. Araştırmalar çoklu-duyumlu çağrışımların, algıya etki ederek yetişkin beyninde önemli miktarda algısal plastikliğe yol açtığını göstermektedir. Bu çalışmada görsel-işitsel çağrışımsal öğrenme paradigması kullanarak hareket algısını ve hemodinamik aktivasyon değişimlerini ölçtük. On bir katılımcı (3 erkek) görsel- işitsel çağrışımsal öğrenme (davranışsal) ve dinlenim işlevsel MR görüntüleme deneylerine katıldı. Çağrışımsal öğrenme fazından önce ve sonra katılımcılara rastgele-nokta hareketleri ve statik sesler sunulmuştur. Katılımcılar rastgele- nokta hareketlerinin yönünü (aşağı veya yukarı) klavye tuşlarına basarak be- lirtmişlerdir. Çağrışımsal öğrenme fazında 100% uyumlulukla yukarı veya aşağı hareket eden noktalar yüksek veya alçak frekanslı statik seslerle eşleştirilmiştir. Davranışsal veri analizleri düşük uyumlulukla hareket eden noktaların hangi yöne gittiği algısının görsel-işitsel çağrışımsal öğrenme fazından önemli ölçüde etk- ilendiğini göstermiştir. Dinlenim iMRG veri analizleri çağrışımsal öğrenmenin, hareket algısını işleyen erken görsel alanlarda yarıküreler arası bir uyumluluk artışına veya kabul görmüş işlevsel ağlarda (görsel, işitsel, algı-motor, yürütme, bellek, ve temel mod) herhangi bir aktivasyon farkına yol açmadığını göstermiştir. Ancak işitsel ve görsel işlevsel ağlar arasındaki bağlantı gücünün kaydadeğer bir şekilde arttığı gözlemlenmiştir. Bu bulgular, kısa çağrışımsal öğrenme periyotlarının dahi erken algı alanları arasındaki bağlantıya etki edebileceğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
Associative learning, the process by which an association between two stimuli or a behavior and a stimulus is learned, is one of today's exciting and important topics of neuroscience. The influence of multisensory associations on perceptual experience has revealed unexpected levels of sensory plasticity in the adult brain. By using an audiovisual association paradigm, we designed experiments to assess motion perception and BOLD activity under various associative learning con- ditions. Eleven subjects (3 males) participated in the audiovisual association training followed by resting state fMRI scans. Before and after the association training, random-dot motion with varying coherence values and static tones of distinct frequencies were presented. Subjects were required to indicate the direc- tion of random-dot motion. During the association phase, random-dots moving up or down with 100% coherence was paired with either high or low frequency static tone. The behavioral data showed that the perception of random-dot mo- tion with low coherence was significantly changed in favor of exposed audiovisual association. The analyses on resting state functional data indicated that identi- fied canonical networks (i.e., visual, auditory, sensory, motor, executive, memory, and default mode) did not differ significantly between pre- and post- associa- tion training, and inter-hemispheric coherence values between early stage visual motion areas were not increased. On the other hand, the connectivity strength between auditory and visual networks increased significantly after the acquired audiovisual association. Accordingly, these findings suggest that even brief as- sociation training can lead to changes in connectivity between low-level sensory areas.