Inventory management problem for two substitutable products: A Bayesian approach
İkame edilebilir iki ürünlü bir envanter probleminin Bayes yaklaşımı ile yönetimi
- Tez No: 434200
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ GÜRLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Talep ve envanter seviyelerinin doğru tahmini müşteri memnuniyeti ve işletmenin karlılığı açısından olmazsa olmazdır. Bu amaçla, iki ana başlık üzerinde çalışılmıştır. İlk olarak, kayıp satışın olduğu iki ürünlü bir ortamda talep gelis oranları, birincil talep oranları ve ikame talep oranları için Bayes metodolojisi kullanılarak bütünleşik bir tahmin yöntemi sunulmuştur. Taleplerin Poisson dağılımı ile geldiği ve geliş oranının bilinmeyen bir rassal değişken olduğu varsayılmıştır. Gelen müşteriler belli bir olasılıkla ürünlerden birini tercih etmekte, ilk tercihi yoksa başka bir olasılıkla diğer ürünü almakta ya da hiçbir şey almadan dönmektedir. Poisson geliş oranı icin önsel dağılım olarak Genel Gama Bileşimi Dağılımı, birincil talep oranları ve ikame talep oranları için ise özellikle belirtilmemiş dağılımlar seçilmiştir. N-gözlem dönemi boyunca veri toplandıktan sonra, marjinal ve koşullu sonraki dağılımların yine Gama Bileşimi formunda olduğu gözlemlenmistir. İkinci kısımda, envanter seviyeleri ilk kısımdaki yöntemler kullanılarak dinamik olarak hesaplanmıştır. Güncellenmiş sonraki talep oranları ve gözlemlenen veriler kullanılarak bir sonraki dönem için karı en yüksek seviyeye taşıyan envanter seviyeleri bulunmuştur. Son olarak, her iki ana başlık için de sayısal analizler ve hesaplamalar sunulmuştur. Boylelikle sunulan teorilerin performansı gözlenebilmiştir.
Özet (Çeviri)
Accurate estimation of demand and the inventory levels are must for customer satisfaction and the profi tability of a business. In this thesis, we consider two main topics: First, the joint estimation of the demand arrival rate, primary and substitute demand rates in a lost sales environment with two products is provided using a Bayesian methodology. It is assumed that demand arrivals for the products follow a Poisson process where the unknown arrival rate is a random variable. An arriving customer requests one of the two products with a certain probability and may substitute the other product if the primary demand is not available. We consider a general mixture gamma density for prior of the Poisson arrival rate and a general prior for the joint distribution of the primary and substitute demand probabilities. It is observed that the resulting marginal posterior and the conditional posterior density of demand arrival rate given the other parameters, after observation of n-period data, are again in the structure of gamma mixtures. Then, we calculated the inventory levels of the products dynamically with the help of first part. Using the updated posterior demand rates on the observed data from the previous period, we revised the inventory levels for the following period to maximize the pro t. Finally, some numerical results for both parts are presented to illustrate the performance of the estimations.