Capacitated assortment optimization and pricing problems under mixed multinomial logit model
Karışık multinom logit model altında kapasite kısıtlı çeşit optimizasyonu ve fiyatlandırma problemleri
  1. Tez No: 434224
  2. Yazar: MEHDI GHANIABADI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada müşterileri her biri farklı multinom tercih modeline göre karar veren farklı segmentlerden gelen ve değişik kapasite kısıtları olan bir perakendecinin ürün çeşidi belirleme ve fiyatlandırma problemleri incelenmiştir. Tek kaynak kısıtı, çoklu kaynak kısıtları ve çoklu kardinalite kısıtları olmak üzere üç farklı genel kapasite kısıtı durumu dikkate alınmıştır. Bu problem NP-zor bir problemdir ve literatürde tam çözümün bulunması için problemi karışık tamsayılı doğrusal program (MILP) ya da karışık tamsayılı konik karesel program (CONIC) olarak modellenmesi önerilmiştir. Bu çalışmada her bir kısıt yapısı için McCormick geçerli eşitsizliklerini elde edecek yeni etkili yöntemler geliştirilmiştir. Sayısal çalışmalarımız CONIC modelin McCormick eşitsizlikleriyle birlikteliği durumunda problemin büyük boyutlarda bile bir ticari optimizasyon yazılımı ile etkin bir şekilde çözülebildiğini göstermektedir. Ayrıca bir adet kardinalite kısıtı altında fiyatlandırma ve çeşit kararlarının birlikte verildiği bir optizimasyon problemi incelenmiş, bu problem için McCormick eşitsizliklerinin bulunması için bir yöntem önerilmiş ve bu yöntemin CONIC formülasyonda etkili sonuçlar verdiğini gösteren sayısal çalışmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
We study capacitated assortment optimization problem under mixed multinomial logit model where a retailer wants to choose the set of products to offer to various customer segments with the goal of maximizing revenue while satisfying different capacity constraints. Each customer segment is identified with a unique purchase behaviour modelled by multinomial logit demand. We consider three general cases of capacity constraints: single resource constraint, multiple resource constraints and multiple cardinality constraints. This problem is NP-hard and there exist two approaches to find exact solutions: formulating the problem as a mixed integer linear program (MILP) or a mixed integer conic quadratic program (CONIC). For each constraint structure, we develop new efficient procedures to derive McCormick valid inequalities. We provide extensive numerical studies the results of which demonstrate that when the CONIC model is accompanied with the McCormick inequalities, the problem can be solved effectively even for large sized instances using commercial optimization software. We also study joint pricing and assortment optimization problem with a single cardinality constraint and establish a new procedure to construct McCormick inequalities. We then present the related numerical studies which indicate that the CONIC formulation accomplishes the best outcome in the presence of the McCormick inequalities.