Alteration of self-assembled patterns by microorganisms in evaporating droplets
Buharlaşan damlalarda kendiliğinden oluşan desenlerin mikroorganizmalar tarafından değiştirilmesi
  1. Tez No: 434225
  2. Yazar: TUĞBA ANDAÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GIOVANNI VOLPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kendi kendini organize etme bilimi, parçaları dağınık olan sistemlerin dışardan bir talimat olmadan, kendiliğinden düzenli bir desen ya da yapı oluşturduğu birçok işlemi kapsar [1]. Bu fenomenin örneklerine doğada neredeyse her düzeyde rastlanabilir [2]. Son yıllarda, sadece fizikte değil kimya, biyoloji ve malzeme biliminde birçok uygulamada yenilikler sunduğu için öztoplanma (self-assembly) araştırmacıların gözbebeği haline geldi [3]. Muhtelif yöntemler arasında, buharlaşan damlaları kullanmak ise sağladığı kolaylık ve sadelik sayesinde biraz daha öne çıkmakta. Bu faydaların yanısıra, buharlaşan damlaları kullanmak eşit dağılımlı tortular, merkezi tümsekler, çokgenler, altıgenler [4] ve daha çok bilinen (kahve) halkaları gibi birçok deseni elde etme olanağı da sağlayarak popülaritesini arttırmakta [5]. Ama, bu desenlerin elde edildiği çoğu çalışma, asılı kaldıkları akışkanın molekülleri ile çarpışmalarından dolayı gelişigüzel hareket eden Brown parçacıkları ile yapılmakta iken söz konusu aktif parçacıklar olduğunda çok az şey bilinmekte. Aktif parçacıkların kendi kendilerine hareket edebilme doğaları sayesinde çevrelerini Brown parçacıklarından daha farklı keşfetmeleri bu araştırma çizgisinde yeni kapılar açıyor. Aktif parçacıkların bulunduğu durumlarda neler olacağını anlamanın arayışında, buharlaşan damlalarda en çok çalışılanlardan olan Esherichia Coli (E. coli) bakterilerinin bulunduğu durumlarda kendiliğinden oluşan desenleri dijital video mikroskopi ile inceleyip araştırıyoruz. E. coli bakterilerinin kendiliğinden oluşan desenleri değiştirdiğini gösteriyoruz. Aktif ve hareketli bakterilerle elde edilen karakteristik dallantılı kristallerden ve aktivitesi kısıtlanan hareketsiz bakterilerden elde edilen düzgün kristallerden yola çıkarak, bu mikroorganizmaların aktivitelerinin tuzun kristalleşmesini etkilediğini gösteriyoruz. Elde ettiğimiz sonuçlar, diğer metodlara kıyasla, tuzun bakterilerin aktivitelerini gösteren bir biyoişaret olarak kullanılabileceği daha kolay, hızlı ve ucuz bir yöntem öneriyor.
Özet (Çeviri)
The science of self-organization comprises a diverse range of processes where a disordered system of components form ordered pattern or structure spontaneously without any external instruction [1]. Plentiful examples of this phenomenon appear in nature at almost all scales [2]. Over the past decades, self-assembly has become the apple of many researchers' eye by offering breakthroughs for many applications in not only physics but also chemistry, biology and material sciences [3]. Among several self-assembly methods, using evaporating droplets shines out as it provides ease and simplicity. Along with these advantages, it increases its popularity by providing the opportunity of obtaining a variety of patterns such as uniform depositions, central bumps, polygons and hexagons [4] and more famously (coffee) rings [5]. Nonetheless, most of the studies resulting in these patterns have been carried out by using Brownian particles which fluctuate randomly due to the collisions with the molecules of the surrounding fluid, while only little is known when it comes to active particles suspended in evaporating droplets. The self-propelling nature of active particles [6] permits them to explore their environment differently from Brownian particles and opens new doors in this research line. Being in the quest of understanding what will happen in the presence of active particles such as the well-studied bacteria Esherichia coli (E.coli), we investigate and explore the self-assembled patterns in evaporating droplets by using digital video microscopy. We demonstrate that the presence of E. coli bacteria tunes the self-assembled patterns. Moreover, we enrich the patterns by introducing salt. We show that the activity of these microorganisms has an influence on salt crystallization based on the characteristic dendritic crystals obtained with active and motile bacteria and unaltered, regular crystals obtained with non-motile bacteria with inhibited activity. Our results suggest a simpler, faster and cheaper method in which common salt can be used as a biomarker to detect bacterial activity.