İş sağlığı ve güvenliğinde risk analizi: Kapı imalat sektöründe bir uygulama
Risk analysis in occupational health and safety: A case study in door manufacturing sector
  1. Tez No: 434230
  2. Yazar: DURDANE TOR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada kapı imalat sektöründe iş sağlığı ve güvenliği açısından ortaya çıkabilecek tehlike ve riskleri analiz ederek kabul edilebilir seviyelerde tutabilmek için alınması gerekli önlemler araştırılmıştır. Bununla birlikte çalışmanın amacı, kapı üretim sektöründe iş sağlığı ve güvenliği açısından çalışma yapacaklara bir altlık teşkil etmek, işletmelerinde risk analizi yaparak çalışan insanı, yürütülen işi ve ekonomik verimliliği sağlamalarında katkı sunmaktır. Uygulama alanı olarak; Amasya-Merzifon'da Platform Mobilya Sanayi ve Ticaret A.Ş. seçilmiştir. Kapı Üretiminde olası tehlike ve riskler“L Tipi Matris Risk Analizi”Metoduna göre değerlendirilmiştir. Risk analizinde belirtilen tehlikeler; personelin istenmeyen davranışları, işletme alanında personelin kişisel koruyucu donanım kullanmaması, aydınlatma elemanlarının bazı bölümlerde yetersiz kalması, personelin eğitim yetersizliği ve gürültülü ortamda çalışmaya maruz kalmasıdır. Riskler ise; yaralanma, sakat kalma, el ve diğer uzuvların kesilmesi, ezilmesi, sıkışması, göz rahatsızlıkları ve işitme kayıplarıdır.
Özet (Çeviri)
This study analyses the hazards and risks that could arise in terms of occupational health and safety in door manufacturing sector and investigates possible measures to be taken towards keeping these hazards and risks at an acceptable level. In addition, the purpose of this study is to serve as a base for those who will study occupational health and safety in door manufacturing sector and to contribute to the work done and to the job done by making risk analysis and thus, ensure economic productivity. Platform Furniture Industry and Trade Company in Amasya-Merzifon was chosen as the study area. Possible hazards and risks in door manufacturing was evaluated according to“L-type Matrix Risk Analysis”method. The hazards determined in risk analysis were undesired behaviors of the staff, that the staff did not use safety equipment in the working site, the lighting elements were not sufficient in certain units, the staff lacks the necessary education and that they are prone to working in noisy environment. And the risks, on the other hand, were injuries, becoming permanently disabled, cutting, smashing hands and other body parts, eye disorders and loss of hearing ability.