Diyarbakır Diyor orman ürünleri fabrikasında üretimin temel aşamalarında iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alınması
Determination of occupational health and safety precautions in the basic work of production in Diyarbakir Diyor forest products factory
  1. Tez No: 513744
  2. Yazar: AHMET ÇALİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, orman ürünleri endüstrisinde işçi sağlığı ve iş güvenliği açısından ortaya çıkabilecek tehlike ve riskler analiz edilmiş ve bunları kabul edilebilir seviyelerde tutabilmek için alınması gereken önlemler belirtilmiştir. Mobilya sektöründe işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirleri ile risk analizinin nasıl gerçekleştirildiğine ilişkin fikir vermesi ve diğer alanlarda çalışan insanlara örnek teşkil etmesi amaçlanmıştır. Uygulama alanı olarak Diyarbakır“DİYOR”Mobilya fabrikası seçilmiştir. İşletmenin çalışan teknik personel ve işçilerin sağlık ve güvenliğini ilgilendiren, iş sağlığı ve güvenliği bakımından çalışma ortamlarında önemli görülen; gürültü, aydınlatma, sıcaklık, bağıl nem, aromatik Hidrokarbon (Benzen, Toluen, Etilbenzen ve ksilen) konsantrasyonları, referans sınır değerleri ve toz ölçümleri yapılmıştır. Fabrikada yapılan ölçümlerde ortalama gürültü düzeyi probleminin en fazla yaşandığı alan kereste bölümü (102.3 dB) olurken, gürültü probleminin en az yaşandığı alan ise kazan dairesi bölümü (56.8 dB) olarak tespit edilmiştir. İşletmenin doğal ışık şiddeti ortalama düzeyi, sırasıyla kereste bölümünde 200 lux, kapı bölümünde 351 lux, mobilya bölümünde 598 lux, boyahane 573 lux ve depoda 67 lux olarak bulunmuştur. İşletmenin çalışma ortamı için uygun sıcaklığa ve bağıl nem miktarına sahip olduğu tespit edilmiştir. Toz ölçüm değerinin kapı bölümü çalışanlarında yönetmelikte belirtilen 5 mg/m³ ün üzerinde olduğu belirlenmiştir. Bu durumun meslek hastalıklarına zemin hazırladığı belirlenmiştir. İşletmenin boyahane bölümünde aromatik hidrokarbon ölçüm değerleri iş sağlığı ve güvenliği açısından ideal kabul edilen sınır değerlerine yakın bulunmuştur. Tüm ölçüm ve analiz sonuçları 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu dikkate alınarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, hazards and risks that could arise in terms of occupational health and safety in the forest products industry are analyzed and the precautions to be taken in order to keep them at acceptable levels are given. It is aimed to give an idea of how occupational health and safety measures and risk analysis are carried out in the furniture sector and to set an example for working people in other fields. Diyarbakır“DIYOR”Furniture Factory was chosen as the application area. Noise, lighting, temperature, relative humidity, aromatic hydrocarbons (benzene, toluene, ethyl benzene and xylene) concentrations, reference limit values and dust measurements are determined in terms of health and safety of the working technical staff and workers. In the measurements made in the factory, the area where the average noise level problem is most experienced is the lumber section (102.3 dB), while the area where the noise problem is least experienced is the boiler room section (56.8 dB). The average level of natural light intensity of the operation was found as 200 lux in the timber section, 351 lux in the door section, 598 lux in the furniture section, 573 lux in the paint department and 67 lux in the warehouse. It has been determined that the operator has the right temperature and relative humidity for the working environment. It has been determined that the dust measurement value is higher than the 5 mg/m³ specified in the regulation in the employees of the door department. It has been determined that this situation paves the way for occupational diseases. Aromatic hydrocarbon measurement values in the operator's paint section are close to the limit values considered ideal for occupational health and safety. All measurement and analysis results were evaluated taking into account the Law (6331) on Occupational Health and Safety.