İş sağlığı ve güvenliğinde risk analizi: Metallerin makinede işlenmesi sektöründen bir uygulama
Risk analysis in occupational health and safety: Anapplication from the machining of metals industry
  1. Tez No: 754910
  2. Yazar: VEYSEL ERİŞİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR SERCAN BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Çevre Mühendisliği, Engineering Sciences, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Metal imalat endüstrisi ülkemizde önemli bir sektör konumundadır. Bu sektörde iş kazası ve meslek hastalıkları sıklıkla görülmektedir. Dolayısıyla güvenli bir çalışma ortamı sağlanması için tehlikelerin tanımlanması, risk değerlendirmelerinin yapılması ve önleyici tedbirlerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu amaçla Elazığ ilindeki bir metal fabrikasında gerçekleştirdiğimiz çalışmada, risk seviyeleri Fine – Kinney metodu kullanılarak belirlenmiştir. Çalışmalarımız sonucunda mevcut durumlar göz önünde bulundurularak 16 adet tolerans gösterilemez risk, 24 adet esaslı risk, 25 adet önemli risk, 12 adet olası risk ve 40 adet önemsiz risk olmak üzere toplam 117 adet risk seviyesi tespit edilmiştir. Belirlenen risk seviyelerinin değerlendirilen tehlikelere göre dağılımı ve risk seviyelerinin ortalama değerleri tablolar halinde verilmiştir. Tespit edilen riskleri tamamen ortadan kaldırmak ya da etkilerini en aza indirebilmek için, önerilen düzeltici – önleyici işlemler uygulanmış ve risklerin alabileceği yeni seviyeleri yüzdelik dilimlerle gösterilmiştir. Sonuç olarak elde ettiğimiz verilere göre, metal sektöründe olası riskler için alınması gereken tedbirler uygulanarak, iş kazası ve meslek hastalıklarının önüne geçilmesi mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Metal manufacturing industry is an important sector in our country. Work accidents and occupational diseases are frequently seen in this sector. Therefore, in order to provide a safe working environment, it is necessary to identify hazards, make risk assessments and take preventive measures. For this purpose, in the study we carried out in a metal factory in Elazig, the risk levels were determined using the Fine - Kinney method. As a result of our studies, a total of 117 risk levels have been determined, including 16 intolerable risks, 24 essential risks, 25 significant risks, 12 probable risks and 40 unimportant risks, considering the current situations. The distribution of the determined risk levels according to the evaluated hazards and the average values of the risk levels are given in tables. In order to completely eliminate the identified risks or to minimize their effects, suggested corrective – preventive actions have been applied and the new levels that the risks can take are shown in percentiles. As a result, according to the data we have obtained, it will be possible to prevent work accidents and occupational diseases by applying the measures to be taken for possible risks in the metal sector.