Cumhuriyet Dönemi ilkokul (ilköğretim 1. kademe) programlarındaki değişme ve gelişmeler
Changes and improvements in primars school (primary aducation 1. step) programs during republican period
- Tez No: 43425
- Danışmanlar: DOÇ.DR. VEYSEL SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
ÖZET Bu araştırma, Cumhuriyet Döneminde hazırlanmış ve uygulanmış 1926, 1936, 1948, 1968 ve 1995 ilkokul programlarındaki değişme ve gelişmeleri belirlemek üzere yapılmıştır. Araştırmada tarihsel yöntem kullanıldığından evren ve örneklem tayinine gidilmemiştir. Araştırmanın sonunda, 1926 ve 1968 programlarında genel hedeflerin (Milli Eğitimin Hedeflerinin), 1948 programlarında genel hedeflerin (İlkokulun Hedeflerinin) olmadığı tespit edilmiştir. Programların tamamında derslerin genel hedefleri (amaçlan) bulunurken, özel hedefler (amaçlar) sadece 1995 programının bazı derslerinde bulunmaktadır. Programların hepsinde; Türkçe, Matematik, Hayat Bilgisi, Resim-İş, Beden Eğitimi dersleri vardır. Tarih, Coğrafya, Yurt Bilgisi, Yurttaşlık Bilgisi, Din Dersi, Eşya Dersi, Ev İdaresi, Dikiş, Ahlâk, Eğitsel Çalışmalar, Çevre-Sağlık-Trafik-Okuma, Fen Bilgisi ve Sosyal Bilgiler Dersleri değişik programlarda yer almaktadırlar. 1975 yılma kadar 26 olan haftalık ders saati sayısı, 1975 yılından itibaren 25'e düşürülmüştür. İçeriklerde büyük değişikliklere gidilmezken, bilimsel gelişmeler programlara yansıtılmıştır. Eğitim ve sınama durumları sadece 1995 programında Matematik, Fen Bilgisi, Müzik, Resim-İş, Beden Eğitimi gibi derslerde,“işleniş”ve“değerlendirme”başlıkları altında ilk kez yer almıştır. İncelenmiş olan programların genellikle Pragmatik Felsefeye dayalı İlerlemecilik Akımını temele aldığı saptanmıştır. Bu saptamalar, araştırmada tablolar halinde ifade edilmiş, sonuç ve öneriler belirlenmiştir. I
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research has been effected in order to identify such changes and developments in primary school programs for 1926, 1936, 1948, 1968 and 1995 prepapred and became effective during the modifications and developments in primary school programs. As historical methods are used in this research universal and typical designations have not been considered. At the end of such research, has been determined that the main targets in 1926 and 1968 programs (National Education Program's) are not the same as general targets of 1948 training Curriculum (Primary school targets). While general objectives (intentions) of classes completely programmed in such programs are included therein special targets (intentions) are included only in some classes of 1995 program. Such subjects of History, Geography, Civics, Compatriotship, Religion Classes, Merchandise, Hausekeeping, Tailoring, Ethics, Pedagogy, Environment-Health-Traffic-Reading, Sciencce and Social Sciences are taken place in various programs. Weekly class hours of 26 has been reduced to 25 starting from 1975. While no importand changes are considered in topics, scientific developments have been reflected to curriculums. Training and testing matlens are taken place in 1995 program in such subjects as Mathematics, Science, Music, Drawing-Manual Work have taken place under the titles of“process”and“evaluation”as the first time. Such examined curriculums are considered that they are based on progressive current related with Pragrmatic Philosophy in general. Such establishments have been declared in forms of tables in research and the outcomes and suggestions determined. II