İnsan resmi çizimlerinde çizim sırası ve çizim ayrıntısının baş/gövde oranına etkisinin gelişimsel olarak incelenmesi
The Effects of the inclusion of details and the order of drawing head and trunk on their relative sizes by different aged group children
  1. Tez No: 43426
  2. Yazar: HALİDE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. RÜVEYDA BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
II ÖZET insan resmi çizimlerinde çizim sırası ve çizim ayrıntısının başın ve gövdenin göreli büyüklüklerini etkilediği görülmüştür. Çizim sırası ve çizim ayrıntısının aynı insan resmi çizimlerindeki baş ve gövdenin göreli büyüklükleri üzerindeki ortak etkisini inceleyen bir çalışma yapılmamıştır. Bu nedenle çalışmamızın amacı, farklı yönergeleri sistematik olarak değişimleyerek üç ayrı yaş grubundaki çocukların insan resmi çizimlerindeki baş ve gövde büyüklükleri üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışmamıza katılan 240 çocuk, orta sosyo-ekonomik düzeydeki ana-okulu ve ilkokullardan seçilmiştir. Denekler, 5-6, 7-8 ve 9-10 olmak üzere üç ayrı yaş grubunu oluşturmaktadır. Her yaş grubunda 40 kız ve 40 erkek yer almaktadır. İnsan resmi çizimlerinde, yönergelerin baş ve gövdenin göreli büyüklüğü üzerindeki etkisini incelemek amacıyla denekler, 8 deneysel koşuldan birine atanmışlardır. Çocuklar, bireysel olarak okullarındaki ayrı bir odada test edilmişlerdir. Deneklerden çizimlerine başı ya da gövdeyi önce çizerek başlamaları (standart insan resmi) hem başa {diş ve kirpik) hem gövdeye (cep ve düğme) iki ilave ayrıntı ve ayrıca arkadan görülen insan resmi çizmeleri istenmiştir. Veriler, seçkisiz grup desenine uygun olarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, çizim sırası (baş önce-gövde önce) ve çizim ayrıntısının baş ve gövdenin göreli büyüklüğünü manidar şekilde etkilediğini göstermiştir. Çizim sırası temel etkisi, çizime baş önce çizilerek başlandığında baş büyüklüğünün abartıldığını ve gövdenin küçük çizildiğini göstermiştir. Gövde önce çizildiğinde ise baş alışılmışın aksine daha küçük çizilmiştir. Çizim ayrıntısı temel etkisi, çizime diş ve kirpik ilâve edilmesinin baş/gövde oranını manidar olarak etkilediğini göstermiştir. Anılan koşulda, baş gövdeye oranla daha büyük çizilmiştir. Oysa, cep ve düğme ilave edilmesi baş/gövde oranını çok az etkilemiştir. Yaş temel etkisi, çocukların çizimleri hakkında bilinen genel bilgilerle tutarlıdır. Çocukların yaşları ilerledikçe insan resmi çizimlerindeki baş ve gövde doğru orana yaklaşmaktadır. Çalışmamızda ortak etkiler manidar bulunmamış ve yönergelerin yaşa bağlı olarak çizimleri etkilemediği görülmüştür. Bulgular, farklı bakış açıları doğrultusunda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT It has been shown that the order of drawing and the inclusion of details influence the relative size of head and trunk. Research examining the interaction of instructions concerning both order and inclusion of specific details in the same human figure drawings on relative size of head and trunk has not been conducted. Therefore the aim of the study was to systematically vary instructions to examine the interaction of different instructional conditions on the relative size of head and trunk in children's drawings at different ages. The present study was carried out with 240 children who were from middle class day care centers and primary schools. The subjects were selected to form three age groups, 5-6, 7-8 and 9-10 years. Each age group contained 40 girls and 40 boys. Subjects were asked to draw a man in one of eight conditions to study the effect of the instructions on the relative size of head and trunk of children's drawing of a man. All children were tested individually in a spare room in their own school. They were instructed to begin their drawing of a man with the head or trunk (standard human figure drawing) and to add two details to the head (teeth and eyelashes) or the trunk (pocket and button) and to draw the man from the back. Data were analyzed in a completely randomized factorial design. The results indicated that the relative size of head and trunk can be manipulated by instructions specifying order (head or trunk first) and the details to be included. The main effect of order of drawing showed that trunk size was smaller and size of the head was overestimated when instructions were to draw the head first. When the trunk was drawn first the head was smaller than usual, the main effect of the inclusion of specific details showed that the only significant difference was when the subjects were asked to include teeth and eyelashes in their human figure drawings. Then, the head was much larger than the trunk. Instruction for pocket and button had little effect on the relative size of head and trunk. The main effect for age is consistent with what is known about children's drawing in general. When children grow older the head and trunk ratios in their human figure drawings approach to the real proportion. With age the effect of instructions were found to be less significant and there was no significant interaction effect. The findings of the study were discussed from different perspectives.