Çift kabuk cephe sistemleri üzerindeki güneş faktörünün çift kabuk cephe sistemlerinin üzerindeki etkilerinin irdelenmesi
A design approach for the double skin glass facade systems in hot climatic regions
- Tez No: 434258
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JÜLİDE EDİRNE ERDİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Soğuk iklim tipine sahip olan bölgelerde, yaygın kullanım alanı bulmuş olan çift kabuk cephe sistemleri, binanın enerji performansını arttırmaktadır. Soğuk iklim tipine göre tasarlanmış olan çift kabuk cephe sistemlerinin, aynı şekilde sıcak iklim tipine sahip olan bölgelerde uygulanması olumlu sonuçlar vermez. Soğuk iklim tipine sahip bölgelerde, cam giydirme cephe kullanılmasında karşılaşılan en önemli problem; cam bileşen üzerinden olan ısı kaçışı olduğu için, binanın içinde ısıtılan havanın dış ortama kaçışını engellemek üzere önlemler alınmış ve bileşen kombinasyonları belirlenmiştir. İç mekandaki ısıtılan havanın dış mekana geçişini engelleyen low-E kaplamalı camlar tercih edilmiştir. Kış aylarında, iç mekanın ısıtılmasında kullanılmak üzere güneş ışınlarının içeriye girmesine olanak sağlayan şeffaf cam bileşenler tercih edilmiştir. Sıcak iklim tipine sahip bölgelerde, cam giydirme cephe kullanımından kaynaklanabilecek en önemli problem, yaz aylarında binanın aşırı ısınması ve bundan dolayı iç mekanda sera etkisinin ortaya çıkmasıdır. Bu bölgelerde çift kabuk cephe tasarımı yapılırken, yaz aylarında yoğun güneş ışınlarının binanın içine alınmasını engelleyecek elemanların kombinasyonu kullanılmalıdır. Güneş kontrol elemanı, güneş kontrol camları ve güneş kontrol camlarıyla Low-E kaplamalı camların birarada kullanıldığı bileşenler, güneş ışınlarının iç mekana girişinde kısıtlayıcı önlemler olarak kullanılabilir. Sıcak iklim tipine sahip olan bölgelerde, fazla kullanım alanı bulamamış olan çift kabuk cephelerin, performans değerleri üzerinde çalışmalar az miktardadır. Bu bağlamda; binanın aşırı ısınmasının önlenmesi için, çift kabuk cam cepheyi oluşturan elemanların seçiminin doğru yapılması, cephe sisteminde yerinin doğru belirlenmesi ve binanın doğru yönde konumlandırılması gerekmektedir. Doğru çözümlere ulaşabilmek için, farklı alternatiflerin kullanılmasıyla elde edilecek sonuçlar bu çalışmada ortaya konulmuştur. Çift kabuk cepheyi oluşturabilecek bileşenlerin kombinasyonları oluşturup, bu elemanların kullanımıyla elde edilen cephelerin U değerleri (ısı iletim katsayısı) hesaplanmıştır. Belirlenen çift kabuk cephe sistemleri, öncelikle tek hacimli bir binaya uygulanmıştır. Tek hacimli binada, farklı cephelere uygulanmış olan cephe sistemlerinin ısıtma ve soğutma yüklerine etkisi belirlenirken, önce sadece tek bir cepheye, sonra iki cepheye, sonra üç cepheye ve dört cepheye de uygulanarak çift kabuk cephe sisteminin bina enerji performansına etkisi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In regions with cold climates, it has found widespread use in space double skin façade system, which increases the energy performance of the building. Cold climate type with double skin façade system designed by the same positive results in the implementation of the way with warm climates It does not. in regions with cold climates, glass curtain wall The most important problems encountered in use; with the glass components because the heat escape, the escape of heated air outside the building and measures taken to prevent combinations of components It was determined. That prevents passage of heated air to the exterior of the interior low-E coated glasses are preferred. In winter, the interior It allows the passage of sunlight to be used for heating providing a transparent glass component is preferred. in regions with hot climates, the use of glass curtain wall The most important problem that may arise during the summer overheating and the building therefore, in the interior it is the emergence of the greenhouse effect. In these areas, couples shell facade design is in progress, intense solar radiation in the summer The combination of the elements to be taken into the building block It should be used. Shading device, solar control glass and sun control glass with Low-E coated glass components that are used in combination, the sun's rays can be used as the entrance to the interior of restrictive measures. In regions with hot climates, it has found more uses the double skin facades, few studies on the performance figures An amount. In this context; To prevent overheating of the building, double An accurate selection of shell-forming elements of the glass facade, facade Identifying and building the right system in place in the right direction It needs to be located. In order to reach the right solution, different It is achieved by using alternative results from this study It was made. The combination of components that can create a double skin facade create, values obtained by use of the fronts of these elements (heat conductivity) was calculated. Determining the double skin façade systems, first of all it applied to a single-volume building. One volume of the building, different Facades of which is applied to the front heating and cooling loads effect of determining, prior to only one side, then the two front, after three double skin façade system also applied to the front of the building and four front The effects of energy performance has been determined.