Protein integrated light-emitting diodes
Protein entegre ışık yayan diyotlar
  1. Tez No: 434276
  2. Yazar: RUSTAMZHON MELIKOV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDAT NİZAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Verimli mavi ışık yayan diyotların icadı, parlak ve enerji tasarruflu beyaz ışık kaynaklarına yol açtı, böylece geleneksel ışık kaynaklarıyla değişilebilecek potansiyele sahip olurlar. Katı hal aydınlatma için beklenen yüksek talep, büyük elektronik atik miktarina yol açacaktır. Katı-hal aydınlatma şimdiye kadar yapay veya mühendislik dalgaboyu-dönüştürücü malzemeleri olan fosfor, sentetik boyalar ve inorganik nanokristalleri kullanmaktadır, ama bu malzemeler toksik ve nadir toprak malzemelerini kullanir. Böylece, yeşil malzemelerin elektronik içine entegrasyonu, çevre koruma ve sürdürülebilirlik için daha önemli hale gelmektedir. Burada, ilk kez LEDlere proteinlerin bütünleşmesini sunuyoruz. Bu çalışmada, mavi LED'lerin elektrolüminesanı ve floresan proteinlerin fotolüminesansı kullanılarak renk dönüşümü gösterilmektedir ve ipek hidrojel malzemesi ışık yayan diyotlar (LED'ler) için bir lens materyali olarak tanıtılmıştır. Mümkün olabilecek maksimum renk aygılama indeksi ve diğer optik parametreleri hesaplamak için 12 floresan proteini kullanarak beyaz ışık üretimini simüle ettik. Deneysel şekilde biyolojik kaynaklı floresan proteinler kullanılarak elde edilen sıcak, gün ışığı ve soğuk beyaz LED'ler sıvı kristal ekranlarda ve genel aydınlatmalarda kullandık. Optimize edilmiş ve üretilmiş floresan proteinlerinin çip ölçekli entegrasyonuna ve beyaz ışık üretimine olanak sağladığını gösterdik. Sarı fosfordan yapılmış geleneksel beyaz LEDlerden daha yüksek CRI değeri (68) olan bu biyomalzeme tabanlı LED'le 83e kadar CRI ve en fazla 6.7 lm / W ışık verimliliği sergilemiştir. Farklı protein yayıcıların kombinasyonları uygulamaya özel ışık kaynakları için hassas fotometrik değerlerin avantajlı şekilde kullanılmasına olanak sağlamıştır. Daha sonra, sistematik şekilde çeşitli konsantrasyonlarda olan ipek hidrojel lenslerin özellikleri olan geçirgenliğini ve ışık çıkarma verimliliğini inceledik. Kubbe ve krater şeklindeki hidrojel lens yapılarının üzerindeki yüksek kontrollu mekansal radyasyon yoğunluğunun dağılımını gösterdik. Mekansal radyasyon deneysel sonuçları teorik modellenmiş ipek hidrojel lensler ile tamamlanılmıştır. Ayrıca, 3.0 % ağırlıklı bir ipek konsantrasyonda hidrojel lensler, 94 % ışık çıkarma verimliliğini göstermektedir. İpek hidrojel, ışık yayan diyotlar için alternatif bir çevre dostu lens materyali olarak gösterilebilir. Bu çalışmada proteinlere dayalı katı hal aydınlatmalarda yeni yol açıldığını gözlemleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
The invention of efficient blue light-emitting diodes (LEDs) opened up a way toward bright and energy-saving white light sources which have a significant potential to replace conventional light sources. Solid state lighting (SSL) has so far been based on artificial or engineered wavelength-converter materials such as phosphors, synthetic dyes and inorganic nanocrystals without considering their environmental effects (e.g., toxicity). The expected high future-demand for SSL will lead to the generation of massive amount of electronic waste (e-waste). The integration of green materials into SSL can enhance environmental protection and sustainability. For this purpose, we integrated fluorescent and transparent proteins on light-emitting optoelectronic device structures to demonstrate eco-friendly LEDs. In this study, we used fluorescent proteins as color conversion materials and we introduced silk fibroin hydrogel as a lens material for light emitting diodes. The combinations of different protein emitters enable sensitive tuning of photometric quantities for application-specific lighting sources. To understand the technological limits of fluorescent protein integrated white LEDs, we simulated numerically white light generation using combinations of fluorescent proteins to calculate the maximum-attainable color rendering index and luminous efficacy of radiation. We experimentally optimized the expression and purification levels of fluorescent proteins that allow for chip-scale integration of proteins and white light generation. We demonstrated warm, daylight and cool white LEDs using biologically-derived fluorescent proteins for general lighting. These biomaterial-based LEDs exhibited color-rendering indices of up to 83, which is higher than conventional white LEDs made of yellow phosphor (around 68), and luminous efficiencies of up to 6.7 lm/W. Furthermore, we exhibited their use in liquid-crystal television (TV) for the first time. In addition, we explored silk fibroin as a bio-friendly alternative to conventional polymers for lens application in light emitting diodes. We systematically investigated the properties of the silk hydrogels including transmittance and light extraction efficiency at various concentrations for LED lenses. We demonstrated a high-control on the intensity distribution of spatial radiation via dome- and crater-shaped hydrogel lens structures. Hydrogel lenses with a silk fibroin concentration of 3.0 wt% showed the maximum light extraction efficiency of 94%. The experimental results of spatial radiation were complimented with the theoretical modelling of silk hydrogel lenses. The results based on eco-friendly fluorescent and silk proteins point toward a new direction in solid-state lighting.