Spin-orbit coupled fermi gases under adiabatic rotation
Adyabatik dönen spin-momentum bağlı fermi gazlar
  1. Tez No: 434277
  2. Yazar: ENİS DOKO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MENDERES IŞKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu tezde adiyabatik dönme ile Rashba spin-momentum bağının (SMB) harmonik tuzaklanmış iki boyutlu Fermi gaz sistemlerinde BCS-BEY geçişi boyunca ortak etkileri girdaplar uyarılmadığı varsayımı altında incelenmiştir. Öncelikle etkileşimsiz Fermi gaz, tuzak potansiyeli hem yarı-klasik hem de kesin kuantum mekaniksel yaklaşımlar altında ele alınarak incelenmiştir. Yeterince yüksek şiddetli SMB ya da yüksek dönme hızlarında gaz yoğunluğu karakteristik bir halka şeklini alır. Bu ilginç halka şekline sahip sistemin oluşması için hem spin-momentum bağının hem de dönmenin mevcut olması gerektiği gösterilmiştir. Bu yoğunluk profi linin oluşması için gereken kritik dönme frekansı hesaplanmış ve bu pro filin deneysel olarak ulaşılabilir sıcaklıklara kadar varlığını sürdürebileceği öngörülmüştür. Daha sonra, BCS orta-alan yaklaşımı ile parçacık etkileşimleri göz önünde bulundurularak, dönmenin, diğer bir deyişle Corilolis etkilerinin, üstün-akışkan durumda oluşan Cooper çiftlerini kırma mekanizması incelenecektir. Çift kırılmasının başladığı ve üstün-akışkanlığın tamamen yok olduğu kritik dönme frekansları SMB'nin şiddeti ya da etkileşimin bir fonksiyonu olarak hesaplanmıştır. Yerel yoğunluk yaklaşımı sonuçları ile tam kuantum mekaniksel Bogoliubov-de Gennes hesapları karşılaştırılıp, dönme ile SMB'nin ortak ve zıt etkilerinin, merkezdeki dönmeyen üstün-akışkan çiftlerden boşluk ya da kısmi olarak dönen üstün-akışkan çiftlerle normal parçacıkların bir arada olduğu bir ara faz, enerji aralıksız üstün-akışkan, ile ayrılmış rijit şekilde dönen normal parçacıklar halkası ihtimallerine izin verdiği gösterilmiştir. Bütün limitler detaylıca incelenerek mümkün olan durumlarda analitik ve yarı-analitik sonuçlar verilmiştir. SMB'siz iki boyutlu etkileşimli Fermi gaz sistemleri de daha önceden çok az incelenmiştir. SMB'siz durumda çift kırılmasının başladığı kritik rotasyon ile ilgili analitik ifade bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis we analyze the interplay of adiabatic rotation and Rashba spin-orbit coupling (SOC) throughout the BCS-BEC evolution of a harmonically trapped Fermi gas in two dimensions under the assumption that vortices are not excited. We fi rst study the non-interacting Fermi gas by taking the trapping potential into account via both semi-classical and exact quantum-mechanical approaches. We show that for high enough spin-orbit coupling strength or rotation, the gas forms a characteristic ring shaped annulus. We demonstrate that formation of such an intriguing annulus requires presence of both the spin-orbit coupling and rotation. We compute the critical rotation frequency for emergence of this density pro file and we predict that it survive at experimentally accessible fi nite temperatures. Then, by taking the interactions into account via the BCS mean- field approximation, we study the pair-breaking mechanism that is induced by rotation, i.e., the Coriolis e fect. We calculate the critical rotation frequencies for the onset of pair breaking in the superfluid phase and the destruction of superuidity as a function of interaction or SOC strength. Comparing full quantum mechanical Bogoliubovde Gennes calculations with local density approximation results, we show that the interplay between spin-orbit couping and rotation allows the possibility of creating either an isolated annulus of rigidly rotating normal particles that is disconnected from the central core of non-rotating superfluid pairs or an intermediate mediator phase where the superfluid pairs and normal particles coexist as a partially rotating gapless superfluid. We present extensive phase diagrams and find that a gapless superfluid phase may occupy a considerable region in the trap pro file. We also study all the limits in great detail providing analytic and semi-analytic results when possible. We note that the e ect of adiabatic rotation on a two dimensional interacting Fermi gas without SOC is not studied previously either. We provide an analytical expression for the critical rotation for the onset of pair breaking in the no SOC case.