Bazı lityum izotoplarının saçılma tesir kesitlerinin çiftlenmiş kanallar metoduyla hesaplanması
Calculation of scattering cross sections of some lithium isotopes with the coupled channel method
  1. Tez No: 515818
  2. Yazar: DENİZ CANBULA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL BABACAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bazı lityum izotoplarının saçılma tesir kesiti değerlerinin çiftlenmiş kanallar metoduyla hesaplanması amaçlanmıştır. Bu amaçla, ilk olarak 9 Li + 12 C reaksiyonunun elastik ve inelastik saçılma tesir kesiti hesaplamaları yapıldı. Elde edilen sonuçlar deneysel veri tabanından alınan değerler ile karşılaştırıldı. Hesaplamalarda, inelastik kanala yani çekirdeğin uyarılmış seviyelerine enerji kaçışı olduğu gözlendi. Hesaplamalara bu enerji kaçışlarını doğru bir şekilde dahil edebilmek için nükleer seviye yoğunluğu (NSY) fonksiyonu kullanıldı. 28 Si izotopunun ilk uyarılmış seviyesinin deformasyon parametresi değeri NSY fonksiyonu kullanılarak belirlendi. Elde edilen deformasyon parametresi değeri kullanılarak, 6,7,11 Li + 28 Si reaksiyonlarının elastik, inelastik ve quasi-elastik saçılma reaksiyonlarının tesir kesiti hesaplamaları sırasıyla 240 MeV, 177.8 MeV ve 319 MeV enerjilerinde çiftlenmiş kanallar metodu ile yapıldı. Elde edilen sonuçlar deneysel veriler ve daha önce yapılan çalışmalar ile karşılaştırıldı. Bu çalışma sonuçlarının diğer çalışmalara göre deneysel verileri açıklamada daha başarılı olduğu görüldü. Ardından, 6,7 Li+ 28 Si ve 6,7 Li+ 27 Al füzyon reaksiyonlarının tesir kesitleri üzerinde spin-yörünge potansiyelinin etkisi incelendi. Elde edilen hesaplama sonuçları deneysel veriler ile karşılaştırıldı ve spin-yörünge potansiyelinin bu tip reaksiyonların deneysel verilerini tekrar elde etmede büyük önem arz ettiği tespiti yapıldı. Daha sonra, NSY parametresinin spin-parite bağımlılığı incelendi. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda enerji ve toplam açısal momentuma bağlı yeni bir NSY formülasyonu önerildi. Son olarak, çekirdeklerin uyarılmış seviyelerinin ortalama ömür değerleri hesaplandı. Bunun için gerekli olan çekirdeklerin gama bozunum genişlikleri, fisyon genişlikleri ve parçacık yayınlanma genişlikleri NSY fonksiyonu kullanılarak hesaplandı. Yaklaşık 3000 izotop için hesaplamalar gerçekleştirildi ve deneysel veriler ile karşılaştırıldı. Elde edilen sonuçların deneysel veriler ile uyum içinde olduğu gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
It is aimed to calculate scattering cross section values of some lithium isotopes with the coupled channel method. For this purpose, elastic and inelastic scattering cross sections of 9 Li+ 12 C reaction were performed first. The obtained results were compared with the experimental data taken from experimental database. In the calculations, it was observed that some energy due to the inelastic scattering. The nuclear level density (NLD) function was used to accurately include these energies in to the calculations. Therefore, the deformation parameter value of the first excited state of the 28 Si isotope was determined using the NLD function. Using the obtained deformation value of 28 Si isotope, elastic, inelastic and quasi-elastic cross sections of 6,7,11 Li+ 28 Si reactions were calculated with the coupled channel method at 240 MeV, 177.8 MeV and 319 MeV energies, respectively. The obtained results were compared with the experimental data and previous studies. It was seen that the results of this study were more successful to explain the experimental data than other studies. Next, the effect of spin-orbit potential on the cross sections of 6,7 Li + 28 Si and 6,7 Li + 27 Al fusion reactions were investigated. The obtained results were compared with the experimental data and it was determined that the spin-orbit potential has a great importance to reproduce the experimental data of fusion reactions such as these reactions. Then, the spin-parity dependence of the NLD parameter was examined and a new formulation for NLD parameter based on energy and total angular momentum was proposed. Finally, the average life of the excited levels of the nuclei (Z ≤ 80) were calculated. The required gamma decay, fission and particle emission widths of nuclei were calculated by using the NLD function. Calculations were performed for approximately 3000 isotopes. Results were compared with the experimental data and it was observed that the obtained results were in agreement with the experimental data.