ABD Merkez Bankası politikalarından kaynaklanan piyasa risklerinin ölçülmesi: Türkiye ve gelişmekte olan ülkelerin riske maruz değerlerinin analizi
Measurement of the market risks arising from the USA Central Bank policies: Value at risk analysis of Turkey and the emerging countries
  1. Tez No: 434295
  2. Yazar: ERTUĞRUL UMUT UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHA KARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
2008 yılında yaşanan küresel krizden sonra risk yönetimi sistemlerine yönelik eleştiriler artmıştır. Piyasa riski ölçüm yöntemleri de bu eleştirilerden payını almıştır. 2013 yılı sonrasında, Amerikan Merkez Bankası (FED) tarafından uygulanan parasal sıkılaştırma döneminde gelişmekte olan ülkelerde piyasa riskleri yükselişe geçmiş, hisse senetlerinin değerleri düşmüş, faizler ve kurlar artmıştır. Bu ülkelerin piyasalarında FED kararlarına karşı duyarlılık artmıştır. Bu çalışmada, parasal sıkılaştırma döneminde, gelişmekte olan 12 ülkede piyasa riskleri ölçülerek Riske Maruz Değer (RMD) hesaplamaları yapılmıştır. Öncelikle hisse senedi piyasalarına sonrasında ise oluşturulan portföylere yönelik yatırım yapıldığı varsayılmıştır. Ölçümlerde, Parametrik Yöntem, Ağırlıklı Tarihsel Simulasyon ve Klasik Tarihsel Simulasyon kullanılmıştır. Risk düzeyinin portföyde düştüğü tespit edilmiştir. Getiri ve RMD hesaplamaları ile portföy fiyatlamaları günlük olarak gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, Kupieck Test ile sınanmıştır. Ölçüm yöntemlerinin performansları karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Sharpe ve Riske Maruz Değer Tabanlı Sharpe Rasyosu ile risk/getiri düzeyleri değerlendirilmiştir. Çalışmada FED açıklamalarının küresel düzeyde gelişmekte olan ülkeleri eş anlı olarak etkilediği tespit edilmiştir. Gelişmekte olan ülkelerde getiri dağılımlarının normal olmadığı, Tarihsel Simulasyon Yöntemlerinin piyasa risklerinin ölçümünde başarılı olduğu, çeşitlendirmenin RMD'nin düzeyine, portföy performansına ve ölçüm yöntemlerinin başarısına etki ettiği sonuçlarına ulaşılmıştır. Parametrik Yöntemin ise normal dağılıma sahip olmayan portföylerde başarısız olduğu, ancak normal dağılıma daha yakın ve riski düşük portföylerde risk ölçümünde başarılı olabileceği sonucu elde edilmiştir. CDS düzeyleri yüksek olan ülkelerin volatilitelerinin ve piyasa risklerinin yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Risk management and measurement systems are criticised after the 2008 global crises. During the FED's tapering period the market risks in the emerging countries have risen. The interest rates have raised, the currencies and the values of the equities have depreciated. The sensibility of the financial markets of the emerging countries has risen to the FED's monetary decisions. This thesis, at first, investigates the issue of market risk quantification for 12 emerging equity markets during the FED's tapering period. The performance of most popular VaR methods, namely Parametric, Classical and Weighted Historical Simulation Methods are compared. In the second stage, VaR performance of equally weighted equity index and US Government bond portfolios are analysed. Lower VaR values than equity portfolios are obtained. The results are validated with Kupieck testing. The pricing of the positions and VaR calculations are constituted daily. The performances of portfolios are measured by Sharpe ratio and VaR adjusted Sharpe ratios. It's concluded that FED's explanations and monetary policy is affecting emerging markets. The returns in emerging countries don't have normal distribution. Diversification diminishes portfolio risk, increases the performance of risk measurement methods and the portfolio performance. The results indicate that Classical and Weighted Historical Simulation outperform Parametric VaR and Kupiec back testing is supporting this argument. This is because of the normal distribution assumption of the Parametric Method. As the CDS of the emerging countries raise the market risk of these countries also raise.