Uluslararası finansal raporlama standartlarının Türkiye'de değer ilişkisi bakımından değerlendirilmesi: Borsa istanbul üzerine bir uygulama
Evaluation of international financial reporting standards in terms of value relevance in Turkey: Emprical research on Bist
  1. Tez No: 434318
  2. Yazar: NİHAL OKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖMER İPCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışmada, 2005 yılında UFRS'nin Türkiye'de kullanılmaya başlanması ile BIST'te kayıtlı şirketlere ait finansal bilginin değer ilişkisinde meydana gelen değişim ampirik olarak araştırılmıştır. Ampirik araştırma, UFRS öncesi (2002-2004) ve UFRS sonrası (2005-2008) dönemleri kapsayacak şekilde BIST'te işlem gören 151 şirket üzerinde gerçekleştirilmiştir. Ohlson, A. J. (1995) modeli kullanılarak hisse başına kazanç ve hisse başına özsermaye defter değerinin piyasada oluşan hisse fiyatlarını açıklamaktaki gücü hesaplanmıştır. Yapılan ampirik çalışmanın sonuçları şirketlere ait finansal bilginin değer ilişkisi gösterdiği ve bu ilişkinin UFRS kullanımı ile arttığı yönündedir. Şirketlere ait faktörlerden büyüklük, yabancı sermayeli olma, değişik sektörlerde faaliyet gösterme ve kar/zarar beyan etme durumu da değer ilişkisi bakımından ayrıca incelenmiştir. İlgili faktörlerden büyüklük, yabancı sermayeli olma, değişik sektörlerde faaliyet gösterme durumu değer ilişkisinde anlamlı farklılaşmaya yol açarken; kar/zarar beyan etmenin değer ilişkisine herhangi bir etkisine rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, since the launch of IFRS in Turkey the change in the value relevance of financial information of companies that are quoted in BIST is empirically examined. The Study, conducted for pre-IFRS (2002-2004) and post-IFRS (2005-2008) periods, includes the financial information of 151 companies from the BIST. Ohlson, A. J. (1995) model is used for assesing value relevance of earnings per share and equity per share values on explaning share prices in the market. Results of emprical research indicates that financial informations of companies show value relevance and after the launch of IFRS value relevance increased. In the study, company specific factors as size, foreign owned equity, operating sector and positive/negative profit announcement are also examined in terms of value relevance. Emprical results show of those mentioned only the profit or loss announcement has no effect on value relevance the other factors have meaningful effect on value relevance.