Uluslararası finansal raporlama standartlarına uyumun muhasebe bilgi kalitesine etkisi: Uluslararası bir karşılaştırma
The impact of international financial reporting standards on accounting information quality: An international comparison
- Tez No: 883239
- Danışmanlar: PROF. DR. RAİF PARLAKKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Küreselleşme, sermayenin ve malların farklı ülkeler ve çokuluslu şirketler arasında serbest dolaşımına yol açarak dünya ekonomisinin bütünleşmesini sağlarken, farklı ülkelerdeki şirketlerin mali raporlarının karşılaştırılması ihtiyacını da arttırmaktadır. Böyle bir ortamda her ülkede farklı kurallara göre hazırlanan finansal raporların uyumlaştırılması ihtiyacı ile yaygınlaşan UFRS/UMS'ler, birçok ülkede, özellikle sermaye piyasasında işlem gören şirketler için bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu çalışmada UFRS/UMS'lere uyum sonrasında muhasebe bilgi kalitesine etki eden diğer faktörler Almanya, İngiltere ve Türkiye'de bulunan 30 büyük halka açık şirket verileri karşılaştırılarak kâr yönetimi ve değer ilişkisi modellemeleri kullanılarak açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
While globalization increases the integration of the world economy by leading to the free movement of capital and goods between different countries and multinational companies, it also increases the need to compare the financial reports of companies in different countries. In such an environment, IFRS/IFRSs, which have become widespread with the need to harmonize financial reports prepared according to different rules in each country, have become a necessity in many countries, especially for companies traded in the capital market. In this study, other factors affecting the quality of accounting information after the adoption of IFRSs/IFRSs are explained by comparing the data of 30 large publicly traded companies in Germany, the UK and Turkey using profit management and value relationship models.