Enerji tüketimi, finansal gelişmişlik ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki: Yükselen ekonomiler için panel veri analizi
The relationship between energy consumption, financial development and economic growth: Panel data analysis for emerging economies
- Tez No: 663352
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Enerji, diğer iktisadi değişkenler arasına yeni girmiş bir faktördür. 1973 OPEC (Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu) petrol krizinden sonra enerji kaynaklarının ekonomiyi nasıl etkilediği ortaya çıkmış ve ekonomistler enerji faktörünü iktisadi bir değişken olarak ele almıştır (Kraft and Kraft, 1978; Yu and Hwang, 1984; Stern, 1993; vb.). Böylece enerji ekonomisi adında bir iktisadi alan oluşmuştur. Çalışmada kullanılan veri setleri 10 yükselen ekonomiyi kapsamakta olup yıllık veriler kullanılmıştır. Veri seti 1981-2014 zaman aralığını kapsamaktadır ve çalışmada yer alan yükselen ekonomiler; Bangladeş, Brezilya, Çin, Mısır, Hindistan, Nijerya, İran, Pakistan, Güney Afrika ve Güney Kore'dir. Panel ARDL sınır testi sonuçlarında uzun dönemde yükselen ekonomilerdeki enerji tüketimi ekonomik büyümeyi pozitif ve anlamlı bir şekilde etkilediği gözlemlenmiştir. Ancak uzun dönemde finansal gelişmişlik ve emek faktörlerinin ekonomik büyümeye yönelik anlamlı bir etkisi görülmemiştir. Kısa dönemde ise bu ekonomilerde finansal gelişmişliğin ekonomik büyümeye olan etkisi yüksektir. Bu çalışmanın amacı, yükselen ekonomiler olarak tanımladığımız“BRICS + NEXT 11”ülkelerinde enerji tüketimi, finansal gelişmişlik ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi panel ARDL sınır testi yöntemi ile araştırmaktır. Yükselen ekonomilerde politika yapıcıların enerji tasarrufu politikaları uygulaması uzun dönemde ekonomik büyümeyi yavaşlatacaktır. Bu ekonomilerin enerji tasarrufu uygulamalarından kaçınması gerekmektedir. Ayrıca enerji üretiminin kıt olması sebebiyle daha çok enerji tüketmek için yeni enerji kaynakları araştırılmalı ve enerji tedarikinde aksaklıklar meydana gelmemelidir. Ekonomik büyümenin vazgeçilmez bir gereklilik olduğu yükselen ekonomilerde etkin politikaların uygulanması ekonomileri daha hızlı büyütecektir.
Özet (Çeviri)
Energy is a factor that has recently been used among other economic variables. After the 1973 OPEC (Organization of Petroleum Exporting Countries) Oil Crisis became clear how energy resources affect the economy. Then, the economists took the energy as an economic variable (Kraft and Kraft, 1978; Yu and Hwang, 1984; Stern, 1993; etc.). Thus, it was created as an economic field which called energy economy. The data set used in this study cover 10 emerging economies with annual data. The data set covers the 1981-2014 time period and emerging economies included in this study are Bangladesh, Brazil, China, Egypt, India, Nigeria, Iran, Pakistan, South Africa and South Korea. In the panel ARDL test results, energy consumption affected positively and significantly the economic growth in the long run in the emerging economies. However, financial development and labor factors don't have a significant effect on economic growth in the long run. In the short run, financial development has a great impact on economic growth in these economies. The purpose of the study, is to research the relationship between energy consumption, financial development and economic growth using the panel ARDL method in“BRICS + NEXT 11”countries, which we define as the emerging economies. The implementation of energy saving policies by policy makers will slow down economic growth in the long run in the emerging economies. These economies should avoid energy saving policies. In addition, new energy sources should be determined in order to consume more energy due to the scarcity of energy production. Implementing effective policies in the emerging economies which economic growth is an indispensable requirement will grow these economies faster.