1948-1954 yılları arasındaki Amerika Birleşik Devletleri- Türkiye ilişkilerinin Türkiye'deki gündelik yaşam üzerindeki etkileri
The effects of Usa – Turkey relations on Turkey's everyday life between 1948-1954
  1. Tez No: 434331
  2. Yazar: MERVE GÜL USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAVİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, International Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
İkinci Dünya Savaşı'ndan sonraki dönem Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Sovyetler Birliği arasında başlayan Soğuk Savaş yıllarına ve bu dönemde iki ülke arasındaki gerginliğe şahit olmuştur. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Sovyetler Birliği'nin yayılmacı politikasına karşı izlediği çevreleme politikası ABD'nin stratejik öneminden dolayı Türkiye'yle ilişkilerini de etkilemiştir. Türkiye Soğuk Savaş döneminde ABD tarafından temsil edilen Batı Bloğu'nun içinde yer almaya karar vermiştir. 1948-1954 yılları arasında ABD ve Türkiye arasında birçok işbirliği ve anlaşma yapılmıştır. ABD bu dönemde Batı Bloğu'nda bulunan ülkelere özellikle ekonomik olarak birçok yardımda bulunmuştur. Örneğin bunlardan birisi de Marshall Yardımı'dır. 1947 yılında ABD Marshall Yardımı ile aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 16 ülkeye parasal yardımlarda bulunmuştur. ABD Soğuk Savaş süresince izlediği dış politikalar sonucunda ekonomik ve askeri alanı olduğu kadar kültürel alanı da hegemonyasını güçlendirmek için kullanmıştır. Bunu da Amerikan yaşam tarzının tanıtımını yaparak ve etkileşimde bulunduğu ülkelerdeki kişilerin gündelik hayatlarının bütün alanlarına etki ederek gerçekleştirmiştir. ABD ile bu dönemde yaşanan siyasal alandaki ilişkiler Türkiye'nin de gündelik hayatını etkilemiştir. Bu tez 1948-1954 yılları arasında ABD ile yürütülen ilişkilerinin sonucunda Türkiye'nin gündelik hayatında yaşanan değişiklikleri incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmanın kuramsal tartışmasında Henri Lefebvre'in gündelik hayat kuramı temele alınarak Türkiye'de 1948-1954 yılları arasında gündelik hayatta yaşanan değişimler yazılı basın ve teknolojik gelişmeler alt başlıklarına ayrılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The time after World War Two witnessed the beginning of Cold War which occurred between United States of America and Soviet Union and conflict between these two countries. USA's containment policy which was launched against Soviet Union's expansionist foreign policy after World War Two also affected its relation with Turkey because of its strategical importance. Turkey decided to be a part of Western Bloc which was represented by USA during Cold War. During 1948-1954 a lot of agreements and cooperations had been made between USA and Turkey. During this time USA helped countries which were part of the Western Bloc especially financially. For example one of them was Marshall Plan. In 1947 USA financially helped 16 countries including Turkey with Marshall Plan. American foreign policy during Cold War aimed to strengthen its hegemony by using economical and military sphere as well as cultural sphere. In order to do that in other countries which USA interacted with during Cold War, USA promoted its life style and affected every aspect of people's everyday life. USA and Turkey's political relations also affected Turkey's everyday life between1948-1954. This thesis aims to research the effects of USA- Turkey relations between1948-1954 on changes in Turkey's everyday life. Henri Lefebvre's everyday life theory is used as a framework in this study to discuss the changes on Turkey's everyday life by focusing on two main parts, printed media and technological developments during 1948-1954.