Meniere hastalığının periferik ve santral vestibüler sisteme etkilerinin değerlendirilmesi
Assesment of meniere's disease's effects in peripheral and central vestibular system
- Tez No: 434347
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNDÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Meniere hastalığı, kulakta dolgunlukla birlikte progresif, dalgalı sensörinöral tip işitme kaybı, tinnitus, baş dönmesi atakları ile karakterize kronik bir hastalıktır. Bu çalışmanın amacı, Meniere hastalığının periferik ve santral vestibüler sisteme etkilerini videonistagmografi (VNG), Vestibular Evoked Myogenic Potentials (VEMP) ve Video Head Impulse Test (V-HIT) ile değerlendirmektir. Bu çalışmaya 16 bilateral, 17 unilateral Meniere hastası (23-66 yaş arası, ortalama yaş 43.9±15.6, 20 kadın ve 13 erkek) ile kontrol grubu için 39 sağlıklı gönüllü birey (21-60 yaş arası, ortalama 38.10, 22 kadın, 17 erkek) katılmıştır. Periferik ve santral vestibüler sistemin değerlendirilmesi için okulomotor testler, kalorik test, C-VEMP, O-VEMP testleri ile vestibülooküler refleksin değerlendirilmesi için V-HIT testi kullanılmıştır. Meniere hastalığından etkilenenen 49 kulağın 26' sında otolit ve ampullar disfonksiyon gözlendi. O-VEMP testinde ise 30 kulağın N1 ve P1 dalgaları elde edilemedi. Elde edilen N1 ve P1 dalgalarında ise latanslarda uzama, amplitüdlerde düşüş gözlendi. C-VEMP kayıtlarında 5 bilateral, 2 unilateral Meniere hastasının P1 ve N1 dalga latansları (etkilenen 49 kulağın 12'sinden) elde edilemedi (%23.9). Meniere hastalarının V-HIT testinin hız kazançlarında %44.9 patolojik bulgular elde edildi. Ayrıca Meniere'den etkilenen kulaklardan düşük hız kazançları ve yüksek asimetri oranları elde edildi. Bu sonuçlara göre, Meniere hastalığı periferik vestibüler sisteme zarar verirken, santral vestibüler sistemi etkilememektedir.
Özet (Çeviri)
Meniere's Disease (MD) is a chronic disorder that is characterized by intermittent episodes of tinnitus, vertigo, and progressive-fluctiating sensorineural hearing loss together with aural fullness. The aim of this study is to evaluate Meniere's disease patients with vestibular test battery as Videonystagmography (VNG), Vestibular Evoked Myogenic Potentials (VEMPs) and Video Head Impulse Test (V-HIT) to assess periferic and cental vestibular systems. 16 bilateral, 17 unilateral patients suffering from MD (mean age, 40.90 years, range, 23 to 66 years; 20 women and 13 men) comprised the study group, and 39 healthy (mean age, 38.10 years, range from 21 to 60 years; 22 women and 17 men) volunteers formed control group. Evaluation of peripheral and central vestibular systems changes with oculomotor tests, caloric test, C-VEMPs, O-VEMPs, and the evaluation of the vestibular ocular reflex (VOR) using the V-HIT. Twenty-six ears out of the forty-nine ears that were affected by Meniere's Disease were diagnosed as otolith or ampullary dysfunction. As to O-VEMPs testing, N1 and P1 waves could not be obtained from thirty of the forty-nine ears (61.2%) affected by Meniere's Disease. As for obtained N1 and P1 waves, prolonged N1 and P1 wave latencies, and reduced amplitude was observed in Meniere's group. P1 and N1 waves were not observed in 5 bilateral and 2 unilateral Meniere's patients (12 ears out of 49 affected ears) in C-VEMPs recordings (23.9%). In Meniere's patients' group, 44.9% of the velocity gain values were obtained in the pathologic borders of v- HIT. In addition to lower velocity gain, higher ratios of asymmetry were obtained from the ears affected with Meniere's disease. According to these results, it can be concluded that Meniere's Disease significantly affects the periferic vestibular system but the functions of the central vestibular system were not affected.