Baş dönmesi şikayetiyle acil servise başvuran hastalarda Head-thrust (Baş çevirme) testinin periferik ve santral vertigo ayırıcı tanısındaki yeri
The importance of head-thrust test in differential diagnosis of peripheral and central vertigo in patients presenting to emergency service with dizziness
  1. Tez No: 289126
  2. Yazar: SERTAÇ GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER KELEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Nöroloji, İlk ve Acil Yardım, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Neurology, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Giriş: Baş dönmesi ayaktan hasta başvurularının en sık sebeplerinden biridir[3] ve acil servis (AS) başvurularının %1.3-2.5'ini oluşturur.[4,5] Şikayetin hasta tarafından tarifi zor, fizik muayene bulguları ile uyumsuz veya güvenilmez olabilir.[1,2] Uygulaması kolay, ucuz, non invaziv, fazla zaman almayan yatakbaşı testlerin özellikle santral vertigo ayırıcı tanısı için acil tıp hekimi için önemi büyüktür.Çalışmada, AS'ye baş dönmesi şikayeti ile başvuran hastalarda, periferik ve santral vertigo ayırıcı tanısında head-thrust (baş çevirme) testinin (HTT) yerinin araştırılması amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Prospektif gözlemsel klinik bir çalışma olarak dizayn edilmiş, acil servisimizde 01.02.2011-31.07.2011 tarihleri arasında yapılmıştır. Periferik vertigo grubundaki tüm hastalara odyovestibüler testler, santral vertigo grubundaki hastaların hepsine nörogörüntüleme yapılmıştır.Bulgular: AS başvurularının %0.78'ini baş dönmesi/vertigo hastaları oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Dizziness is among the most common reasons that patientspresent for an evaluation[3] and its presentation at the emergency room (ER) with an incidence of 1.3-2.5%.[4,5] The report of symptoms can be vague, inconsistent, or unreliable.[1,2] Non-invasive, inexpensive, not time consuming, and easy to apply bedside testing is important for emergency medicine physician especially for the differential diagnosis of central vertigo.We aimed to investigate the role of the head-thrust test (HTT) in the differential diagnosis of peripheral and central vertigo in patients presenting to the ER with complaint of dizziness.Material and Method: This prospective observational clinical study has been carried out between 01.02.2011 to 31.07.2011 in Gazi University, Faculty of Medicine, Department of Emergency Medicine. Audiovestibular tests were performed in all patients in peripheral vertigo group and neuroimaging studies were performed in all patients in central vertigo group.Results: Dizziness/vertigo presentations have constituted 0.78% of all ER presentations.