İdiyopatik parkinson hastalarında vestibuler uyarılmış miyojenik potansiyeller
Vestibuler evoked myogenic potential responses in idiopatic parkinson patients
  1. Tez No: 789640
  2. Yazar: ESEN ÇİÇEKLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE PINAR TİTİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Parkinson hastalığında denge ve postür bozukluğunun altında yatan mekanizmanın vestibuler sistem ve bağlantıları olabileceği düşünülerek bunu araştırmak amacıyla hastalarımıza VEMP ve kalorik test uygulanmıştır. Parkinson hastalığı ve hastalığın evresi ile vestibuler sistem patolojilerini karşılaştırmak amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Polikliniği'ne Ocak 2011- Haziran 2011 tarihleri arasında başvuran hastalardan, İdiopatik Parkinson Hastalığı tanısı alanlar ve bu tanı ile düzenli takip edilen14 kadın ve 16 erkek hasta ile yaş ve cinsiyet uyumlu 8 kadın ve 20 erkek çalışmaya alındı. Sekonder parkinsonizm olduğu düşünülen ya da Parkinson-plus sendromlardan herhangi biri olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Tüm hastalardan tıbbi özgeçmiş ve Parkinson Hastalığı semptomlarının başlama zamanı, ilaç tedavisine başlama zamanı ve kullandıkları antiparkinsonyen ilaçlar ve diğer ilaçlar, hastalığın gelişimi ve seyrine dair ayrıntılı anamnez alındı, fizik ve nörolojik muayene yapıldı. Hastaların kranial görüntülemeleri (Bilgisayarlı Tomografi veya Manyetik Rezonans Görüntüleme) kaydedidi. Rutin kan tetkileri (hemogram, serum elektrolitleri, AKŞ, üre, kreatin, serum B12 düzeyi) yapıldı. Hastalarda denge bozukluğuna sebep olabilecek altta yatan serebrovasküler olay (serebellar enfarkt, beyinsapı vasküler olay v.b.), intrakranial kitle, metabolik-nutrisyonel problemler (B12 eksikliği,elektrolit bozuklukları vb.), vestibuler sistem hastalıkları (meniere, benign pozisyonel vertigo vb.) sorgulandı ve bu bozuklukların görüldüğü hastalar çalışma dışı bırakıldı. Hoenh-Yahr evrelemesine göre hastalar gruplandırıldı. Tüm hastalara BERG denge skalası testi uygulandı. Çalışmaya alınan hastaların VEMP yanıtlarına ve Kalorik Testlerine bakıldı. Bulgular: Hasta ve kontrol grubu arasında VEMP P1,N1 latans, amplitüd, interlatans ve interamplitüd değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Hastalar yaş gruplarına göre ayrıldığında artan yaşla birlikte VEMP amplitüd ve interamplitüdünün düştüğünü, latansın ve interlatansın ise yaştan etkilenmediğini tespit ettik. P1 amplitüdündeki düşüş istatistiksel olarak anlamlı bulundu(p=0.004). Cinsiyet grupları arasında VEMP yanıtı açısından anlamlı fark yoktu. Hastalık süresi, Hoehn-Yahr evresi ve hastaların BERG denge puanı ile P1,N1 latans, amplitüd ve interamplitüd değerleri arasında istatistiksel olarak fark yoktu. Fakat sağ VEMP interlatans ortalamasının hastalık süresiyle ters korelasyon gösterdiğini ve bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulundu(p=0.014). Hastaların VEMP yanıtı alınamayan taraf ile semptom tarafının dağılımı arasında bir ilişki bulunamadı. Kalorik testte hasta grubunda kontrol grubuna göre daha fazla kanal parezisi görülmekle beraber, bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. Kalorik testte kanal parezisi anlamlı fark oluşturmayacak düzeyde hastalık semptomlarının karşı tarafında olma eğilimindeydi. Kanal parezisi ile Hoehn-Yahr evresi, BERG denge puanı ve hastanın yaşı karşılaştırıldığında parezi derecesiyle bahsedilen değişkenler arasında anlamlı fark bulunamadı. Sonuç: Parkinson hastalığında erken evrelerden itibaren görülen denge bozukluğunun altında, vestibuler yolaklarda ve bunların bağlantılarındaki patolojiler olabilmektedir. Hastalığın ileri evrelerinde daha ağır olarak izlenen denge bozuklukları, hastalığın erken dönemlerinde ve hastalarda denge bozukluğuna dair klinik bulgu görülmezken tespit edilebilir. Parkinson hastalığında denge mekanizmaları, bunların santral ve periferik bağlantıları hakkında daha aydınlatılmamış birçok nokta vardır. Vestibuler patoloji saptanan bir hastada alınacak önlemler ve ileride gelişebilecek denge problemlerinin önlenmesine yönelik yapılacak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Vestibular system and its connections could be the cause of balance and posture disorders in Parkinson's disease. VEMP and caloric test were applied to our patients to investigate this relationship. It was aimed to compare Parkinson's disease and disease stage with vestibular system pathologies. Materials and Methods: Among the patients who applied to the Neurology Outpatient Clinic of Ankara Numune Training and Research Hospital between January 2011 and June 2011, 14 female and 16 male patients diagnosed with Idiopathic Parkinson's Disease and followed up regularly with this diagnosis, 8 female and 20 male age and gender matched contols were included in the study. Patients thought to have secondary parkinsonism or any of the Parkinson-plus syndromes were excluded from the study. A detailed anamnesis was obtained from all patients, including the time of onset of Parkinson's disease symptoms, the time of initiation of drug therapy, the antiparkinsonian drugs and other drugs they used, the development and course of the disease, and physical and neurological examinations were performed. Cranial imaging (Computed Tomography or Magnetic Resonance Imaging) of the patients were recorded. Routine blood tests (hemogram, serum electrolytes, FPG, urea, creatine, serum B12 level) were done. Underlying cerebrovascular accident (cerebellar infarction, brain stem vascular event, etc.), intracranial mass, metabolic-nutritional problems (B12 deficiency, electrolyte disorders, etc.), vestibular system diseases (meniere, benign positional vertigo, etc.) that may cause balance disorder were questioned and Patients with these disorders were excluded from the study. Patients were grouped according to Hoenh-Yahr staging. BERG balance scale test was applied to all patients. VEMP responses and Caloric Tests of the patients included in the study were evaluated. Results: There was no statistically significant difference between the patient and control groups in terms of VEMP P1, N1 latency, amplitude, interlatency and interamplitude values. When the patients were separated according to age groups, we found that the VEMP amplitude and interamplitude decreased with increasing age, while latency and interlatency were not affected by age. The decrease in P1 amplitude was found to be statistically significant (p=0.004). There was no significant difference in VEMP response between gender groups. There was no statistical difference between the disease duration, Hoehn-Yahr stage, BERG balance score of the patients and P1, N1 latency, amplitude and interamplitude values. However, it was found that the mean right VEMP interlatency showed an inverse correlation with the duration of the disease and this difference was statistically significant (p=0.014). No correlation was found between the side with no VEMP response and the distribution of the symptom side. Although there was more canal paresis in the patient group compared to the control group in the caloric test, this difference was not statistically significant. In the caloric test, duct paresis tended to be on the opposite side of the disease symptoms, with no significant difference. When canal paresis and Hoehn-Yahr stage, BERG balance score and patient's age were compared, no significant difference was found between the degree of paresis and the mentioned variables. Conclusion: One of the causes of balance disorder, which can also be seen in the early stages of Parkinson's disease, may be the pathologies of the vestibular pathways and their connections. Balance disorders, which are more severe in the advanced stages of the disease, can be detected in the early stages of the disease and when there are no clinical signs of balance disorder. There are many unexplored points about the balance mechanisms and their central and peripheral connections in Parkinson's disease. There is a need for further research on the precautions to be taken in a patient with vestibular pathology and the prevention of balance problems that may develop in the future.