Songs of division: A critical discourse analysis of the 2011 election champagin songs of Chp & AKP
Ayrışma şarkıları: AKP ve CHP'nin 2011 seçim şarkıları üzerine bir eleştirel söylem analizi
  1. Tez No: 434371
  2. Yazar: YİĞİT EYGİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LYNDON WAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Müzik ve politikanın ilişkisi, hem seçim kampanyaları içerisinde hemde politik partilerin kurumsal kimlikleri açısından oldukça önemli bir noktaya gelmiştir. Bu çalışma 2011 seçimleri öncesinde, Türkiye'nin iki ana partisinin seçmenleri etk- ilemek için hazırladıkları video kliplerini incelemektedir. 2011 genel seçimleri Türk siyasi tarihi için oldukça önemlidir. AKP seçim sonrasında anayasa değişik- liğine gidip siyasi gücünü arttırmak isterken, ana muhalefet partisi CHP yeni bir lider ile seçim yarışında hükümete gelme isteğinde idi. İki partinin de resmi seçim şarkıları ve klipleri, multimodal eleştirel söylem analizi yöntemleri kullanılarak incelendi. Bu iki partinin müzik klipleri üzerine yapılan detaylı inceleme, iki par- tinin ideal Türkiye portresini ortaya koyarken, yansıtılan ayrışma neticesinde dışlanan kesimlerin Türkiye'ye ve bu ülkede yaşayanlara zarar verdiğini görmek- tedir.
Özet (Çeviri)
The relationship between music and politics is a very important issue in election campaigns and in the institutional identities of political parties. This thesis exam- ines how music video clips produced for Turkey's two main political parties for their 2011 election campaigns represent Turkey in ways which attracted voters. The 2011 federal election was important in the political history of Turkey, the governing AKP wanting to change the constitution to solidify its grip on power and the main opposition, CHP wanting to prove itself as a strong candidate to govern the country with a new leader. The official video music clips from each party are analysed using multimodal critical discourse analysis. Here, lyrics, mu- sical sounds and images are analysed. This close reading of the music video clips reveal how though both parties reflect different visions of what Turkey should be like, they do this to the detriment of the nation by excluding and dividing Turkey and those living here.