Alan değişikliği yapan öğretmenlerin karşılaştıkları mesleki güçlükler
Professional difficulties of teachers who change their branch
- Tez No: 434380
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİDA BAYINDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Alan Değişikliği Yapan Öğretmenlerin Karşılaştıkları Mesleki Güçlükler Son yıllarda eğitim alanında yaşanan değişiklikler, milli eğitimde öğretmen istihdamı ve farklı alanlarda öğretmenlerin dağılımı sorununu ön plana çıkarmaktadır. Öğretmenlik mesleği; belli bir alana yönelik formasyona sahip, mesleki ve teknik bilgi, sosyal beceri gibi nitelikleri alana göre değişen bir meslek olarak tanımlanabilir. Bu nedenle üniversitelerin eğitim fakültelerinde verilen eğitim, branşlara göre farklılık gösterebilmektedir. Öte yandan mezuniyet sonrasında alan değiştiren öğretmenler, hem üniversitede kendi alanlara yönelik aldıkları bilgilerin kullanma alanının daralması problemi ile karşılaşmakta, hem de geçiş yaptıkları yeni alanın niteliklerine yönelik, eksikliklerini tamamlama konusunda bir takım sıkıntılar çekmektedir. Bu çalışmada, Kütahya ilinde görev yapan ve alan değiştiren öğretmenlerin, karşılaştıkları mesleki güçlük alanlarının ve bu alanların derecelerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, Kütahya ili sınırları içerisinde ki okullarda çalışan ve alan değiştiren 236 öğretmen üzerinde anket uygulaması yapılmıştır. Ankette öğretmenlere kişisel bilgi formu ve mesleki güçlükler anketi uygulanmıştır. Daha sonra öğretmenlerin alan değişikliğinden memnun olma, alan değişikliğini destekleme, alan değişikliğinden pişman olma ve eski alanına geri dönme isteğine göre güçlük puanları kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
Professıonal Dıffıcultıes Of The Teachers Who Change Theır Branch Recently, some adjustment in the education field bring something into the forefront problems of teachers' distrubition different fields and employment of teachers in the ministry of national education. Profession of teaching is a changing profession according to formation, technical and professional social skills. For this reason knowledge schooling of branch teachers has distinctness in the faculty of education at the universities. On the other hand,,teachers who changes their branch after graduating have difficulties, because of excess knowledge of their own branch or deficienry knowledge of their new branch. In this study we aim at examining professional difficulties and degrees of difficulties in this branch of teachers who is working in Kütahya and has changed their branch. In this study a questionare is conducted on 236 teachers who work in Kütahya and in the instituons of Ministry of National Education. In the survey, personal information form and professional difficulties scales are performed. After that according to teachers who pleased with changing branch, supporting changing branch, regretting changing branch and wish to back old branch, difficulty index is compared.