Çorum Müzesi'ndeki madenî şamdanlar
Metal candlesticks in Çorum Museum
  1. Tez No: 908827
  2. Yazar: HAFİZE AYTAŞ MERT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKTAY GÜNDOGDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, El Sanatları, Sanat Tarihi, Religion, Crafts, Art History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Madenî şamdanlar, Türk-İslam Sanatında önemli yere sahip olan eserlerdendir. Osmanlı Dönemi'nde zirve noktasına ulaşan maden sanatında şamdanlar önceki geleneklerden izler taşıdıkları gibi dönemin sanatçıları da kendilerine özgü biçimler geliştirmişlerdir. Osmanlı sanatının zarafet anlayışı madeni şamdanlara da yansımıştır. Şamdanlar sadece aydınlatmada kullanılan eşya olmayıp sembolik anlamlar da ifade etmişlerdir. Ayrıca şamdanlar Osmanlı vakıf geleneğini de yansıtması açısından önemlidirler. Bu çalışmada öncelikle madenî şamdanlar hakkında genel bilgiler verilip şamdanların kullanım alanları, İlahî dinlerde şamdan kültürü ve Türk-İslam sanatlarında şamdan tasvirinin kullanıldığı alanlar anlatılmıştır. Maden sanatında şamdanlarda kullanılan malzeme, yapım teknikleri, süsleme özelliklerinden bahsedilmiştir. Tezin ana konusu olan Çorum Müzesi'ndeki madeni şamdanlar katalog oluşturularak; malzeme, teknik, süsleme ve biçimsel özellikleri ile detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu eserler hakkında müzeden alınan genel bilgiler verilmiş, fotoğraflar ve çizimlerle anlatım desteklenmiştir. Şamdanların ölçüleri de alınarak ayrıntılı tanımlamaları yapılmıştır. Eserlerin Türk-İslam maden sanatındaki yeri ve önemi belirlenmeye çalışılmış, farklı müzelerde ve koleksiyonlarda bulunan örneklerle karşılaştırmalar yapılıp tarihlendirilmeye gidilmiştir. Anahtar Kavramlar: Madeni Şamdan, Çorum Müzesi, Maden Sanatı, Osmanlı, Süsleme
Özet (Çeviri)
Metal candlesticks are among the works that have an important place in Turkish-Islamic Art. Candlesticks in metal art, which reached its peak in the Ottoman Period, as well as bearing traces of previous traditions, the artists of the period also developed their own unique forms. The elegance of Ottoman art is also reflected in the metal candlesticks. Candlesticks were not only used for lighting, but also had symbolic meanings. Candlesticks are also important in terms of reflecting the Ottoman foundation tradition. In this study, firstly, general information about metal candlesticks is given and the usage areas of candlesticks, candlestick culture in divine religions and the areas where candlestick depiction is used in Turkish- Islamic arts are explained. The materials, construction techniques and ornamentation features used in candlesticks in mining art were mentioned. The metal candlesticks in Çorum Museum, which is the main subject of the thesis, were cataloged and examined in detail with their material, technique, ornamentation and stylistic features. General information about these artifacts from the museum was given and the narrative was supported with photographs and drawings. The candlesticks were also measured and described in detail. The place and importance of the works in Turkish-Islamic metal art were tried to be determined, and comparisons were made with examples in different museums and collections, and dating was made. Key Terms: Metal Candlestick, Çorum Museum, Mine Art, Ottoman, Ornament