Hacettepe Üniversitesi kütüphanelerinde kullanıcı tatmini
User satisfaction in Hacettepe University libraries
  1. Tez No: 43438
  2. Yazar: SEHER ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLBİN BAYDUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
I!) ÖZET Bilgi üretiminin fazla olması; buna karşılık kullanıcıların gereksinim duydukları tüm belgeleri kütüphanelerden sağlayamamaları onların kütüphanelere karşı tutumlarını etkilemektedir. Kullanıcılar üretilen belgeleri bir kütüphanede bulamazlarsa bir diğerinde ararlar, Fakat her zaman bu belgelen elde edemezler. Sağlık bilimlerinde de kullanıcılar, yayın taramaları sonucunda aradığı konuda yaym listelerini elde ettikten sonra, bu listelerdeki kaynaklara erişmek isterler. Fakat kullanıcılar bu kaynaklara çoğu zaman ne bir kütüphaneden ne de başka kütüphanelerden erişemeyebilirler. Bu nedenle tatminsiz olurlar. Bunun için araştırma hipotezimiz,“Hacettepe Üniversitesi Tıp Merkezi Kütüphanesi (H.Ü.T.M.K.) kullanıcılarının tatminsizliği, MEDLINE taramaları sonucunda oluşturulan yaym listelerindeki kaynaklara erişememekten kaynaklanmaktadır”, alt hipotez de“Kütüphanelerarası işbirliği yetersizdir”, olarak kurulmuş ve doğrulanmaya çalışılmıştır. Araştırmamızda hipotezimizi doğrulamak ve kullanıcıların tarama sonucunda elde ettiği yayın listelerindeki kaynaklara erişimlerinde tatmini değerlendirmek için, sağlık bilimleri alanında H.Ü.T.M.K. MEDLINE tarama hizmetinden yararlanan Hacettepe ve çeşitli kurumlardan 120 kişiye 31 soruluk bir anket uyguladık. Anket sonuçlarına göre hipotezimiz doğrulanmıştır. Kullanıcılar tarama çıktısındaki kaynakların %43.30'una Hacettepe Üniversitesi Tıp Merkezi Kütüphanesinden erişebilmededirler. Kalan %56.70'ini başka kütüphanelerden elde etmeye çalışmaktadırlar. Kullanıcının yayın listesinden elde edemediği %56.70, kütüphanenin abone olmadığı ya da kütüphane abone olduğu haldeIV kullanıcının çeşitli nedenlerle erişemediği dergilerdir. Kütüphane abone olduğu halde erişememesinin nedenleri, süreli yayınların cilde gönderilmiş olması, kütüphaneye geç ulaşması, fotokopi makinalarının yetersiz veya arızalı olması, süreli yayınların kayıp olması, ödünç verilmiş olması, süreli yayınlar deposunun ara sıra kapanması veya rafların dağınık olması v.b. şeklinde ortaya çıkmıştır. Araştırmamızda Ankara'da sağlık bilimleriyle ilgili kütüphanelerin incelenmesi sonucunda bu kütüphanelerin bir işbirliği içerisinde olmadıkları da doğrulanmıştır. Araştırmamızda süreli yayınlara erişimde kullanıcı tatminsizliğinin çeşitli nedenlerini ortaya koyduktan sonra, bunların çözümü için öneriler getirmeye çalıştık. Öneriler hem sağlık bilimleri kütüphanelerinde içindeki süreli yayınlara erişimin sağlıklı yürütülmesi için, hem de kütüphanenin abone olmadığı süreli yayınlar için kütüphanelerarası işbirliği ile neler yapılabileceği düşünülerek yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The abundant production of information and the inadequacy of libraries in providing all the documents alone, has been influencing the users negatively. Users think that if the documents are not available in a library, they can obtain them from another library. However, users can not always obtain the documents they want. In Medical sciences after having the list of articles on a certain subject the users want to reach these periodicals. However, in most of the cases users can reach these periodicals neither in one nor in another library. So they become unsatisfied. So we built our research hypothesis as“ The unsatisf action of users of H.O.T.M.K. arise from not to be able to reach to the periodicals that obtained from MEDLINE searchs”and the sub hypothesis as“interlibrary collaboration is inadequate”and tried to confirm these. We apply a questionaire that was formed of 31 questions to 120 users of H.Ü.T.M.K. MEDLINE services. In order to confirm our hypothesis and evaluate the satisfaction of the users who get the materials by means of the list given by the information retrivial systems. The result of quastionnaire supports us. According to the results users can obtain 43.30% of periodicals in their list from H.Ü.T.M.K. for the rest of publications they refer to other libraries. The reasons for not finding the 56.70% of the articles from H.O.T.M.K. include either lack of subscription to those periodicals; or, for subscribed ones, the periodicals in a language unknown by theVI user, it is sent for binding, lost or loaned, delays in reaching the library for ordered periodicals, insufficient or malfunctioning photocopying machines, closure of the perodicals' unit due to some problems, disorganized shelves, etc. In our research it is proofed that medical libraries in Ankara are not in collaboration with each other. After finding out various reasons for user dissatisfaction in reaching periodicals, we tried to make recommendations for the solution of those problems. Recommendations are made both to improve the reach of users to the existing periodicals in the library, and to maintain collaboration between medical science libraries for the non-subscribed periodicals.