Para piyasası kurumlarına yönelik ekonomik kolluk faaliyeti
La police économique visant les institutions du marché monétaire
- Tez No: 434390
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN BÜLBÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Hukuk, Kamu Yönetimi, Economics, Law, Public Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 489
Özet
Özel bir idari kolluk türü olarak kabul edebileceğimiz ekonomik kolluk, ekonomik istikrarın sağlanmasına hizmet etmektedir. İdarenin ekonomik kolluk faaliyetleri, para piyasasının sağlıklı ve sorunsuz işlemesi için oldukça ayrıntılı bir alana yayılmıştır. Para piyasası kurumları üzerindeki idarenin ekonomik kolluk faaliyeti, ekonomik düzeninin korunması ve geri getirilmesi amacını gerçekleştirmektedir. Para piyasası kurumlarına yönelik ekonomik kolluk faaliyeti, merkezden yönetim ve yerinden yönetim idareleri tarafından yürütülmektedir. Bankalar, finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketleri (banka dışı finans kurumları) ve sigorta ve reasürans şirketleri (sigorta kurumları) olarak ele aldığımız para piyasası kurumlarına yönelik düzenleme ve denetleme faaliyetleri, ekonomik kolluğun temel görünümünü oluşturmaktadır. Çalışmada, ilgili mevzuat ve yargı kararları incelenerek, idarenin para piyasası kurumlarına yönelik ekonomik kolluk faaliyetine ilişkin esasların ortaya konulması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Economic police that we can be accept as a special type of administrative police, serves to ensure economic stability. The economic police activities of the administration are spread over a fairly detailed field for processing of money market healthy and smooth. The economic police activity of the administration towards the institutions of the money market carries out the purpose of protection and reparation of the economic order. The economic police activity towards the institutions of the money market is implemented by the central administration and the decentralized administration. The regulation and supervision activities towards the institutions of the money market as we have dealt banks, financial leasing, factoring and financing companies (non-bank financial institutions) and insurance and reinsurance companies (insurance institutions) are the basis view of the economic police. In the study, by examining the relevant legislation and judicial decisions, it aims to reveal the principles related to the economic police activity of the administration towards the institutions of the money market.