Türkiye'de üniversite düzeyinde turizm eğitimi ve optimal bir eğitim modeli önerisi
Tourism education at university level in Turkey and propose of an optimize model for education
- Tez No: 43441
- Danışmanlar: PROF.DR. HALİL CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
1 1 ÖZET özellikle geri kalmış ve gelişmekte olan Ülkelerde turizm, sosyo-ekonomik kısır döngülerin kırılması bakımından önemli rol oynayabilecek güçlü bir araçtır. Fakat bu güçlü aracın nitelikleri iyi anlaşılmalıdır. Bu araç, iyi bir turizm eğitimi görmemiş veya bu konuda birikimi olmayanlar tarafından yanlış kullanılırsa yararlardan çok çeşitli tahribatlara yol açacaktır. Bir başka deyişle, herhangi bir ülke için, turizm yolu ile ekonomik, kültürel, sosyal, politik, çevresel kazançlar sağlanmak istenirken, bu alanlardaki maliyetler elde edilecek kazançlardan daha fazla olabilecektir. Az gelişmiş ülkelerin tüketicilerin gereksinimlerini karşılayacak nitelikte kaliteli mal üretiminde karşılaştıkları güçlükler arasında, iyi eğitim almış kalifiye iş gücü istihdam edebilme problemi önemli boyutlara ulaşmaktadır. Bu olumsuzluklardan kurtulabilmenin en etkin çarelerinden, bel ki de en önde gelenlerinden birtanesi turizm sektörünün Üst yönetim kademelerinde yeralacak veya ülke turizm politikalarının belirlenmesinde söz sahibi olacak insanların etkin, verimli ve çağdaş bir eğitim süzgecinden geçirilmeleridir.ı i i Çalışmanın birinci bölümünde eğitim kavramı tanım ve kapsam olarak ele alınmış ve çagdas eğitim anlayışının nitelikleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Daha sonra, turizm eğitiminin kendisine özgü özellikleri ışığında üniversite düzeyinde turizm eğitiminin sahip olması gereken nitelikler belirlenmeye çalışılmıştır. ikinci Bölümde, turistik mal ve hizmet üretiminde dünya piyasasında önemli bir paya sahip bazı yabancı ülkelerdeki üniversite düzeyinde turizm eğitiminin uygulanış biçimleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, ülkemizde uygulanan üniversite düzeyinde turizm eğitiminin niteliklerini belirlemek amacıyla lisans ve ön lisans düzeyinde eğitim veren mevcut okkullardan ulaşı labil inenlerin ders programları incelenmiş ve bu okullardan mezun olan kişilerin, sektörde istihdam oranları ile sektör yöneticilerinin bu kişiler konusundaki düşüncelerini ortaya koyan çeşitli araştırma sonuçları değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde, ülkemizde faaliyet gösteren, ön lisans ve lisans düzeyinde turizm eğitimi veren okullarda uygulanmak üzere birer ders programı taslağı örneği öner i 1 mistir.
Özet (Çeviri)
1 V SUMMARY Specially in undeveloped and developing countries, tourism is in effective tool that can play an important role for breaking off the socio-econornical vicious circles. However, the fealures of this tool has to be perceived well. It's usage by the ones having lack of a sound of tourism formation or having lack of experience will lead to several damages rather then benefits. In an other saying, for any of a country, while expecting to get economical, cultural, social, political, external benefits through tourism, the losts at these aspects will be more then the benefits. Employing well - educated and qualified workforce problem among the problems of developing countries are faced with, on producing quality goods to satisfy the needs of the consemers, reaches at an importent level. The most effective way of overcoming these diffuculties is to carry out an effective, productive and contemporary educational procers for the persons who are considered to be at the top managerial level of the tourism sector or who are considered to have rights on determining the country's tourism policy.In the first section of this study, education concept has evaluated in definational and contexrial basis and the features of the contemporary education thoght has been tried to clarify. After that, under the specific features of the tourism education.it has been tried to determine the necesery features of the tourism education at university level. In the second section, various forms of practices on tourism education at university level in some foreign countries having important shares in world market on production of turistic good and service has been searched for. In the third section, for the purpose of determining features of tourism education at university level in our country, the graducate and undergraducate school's programs have been examined and the ratios of recruitment of the graducaters from these schools in tourism sector and the thoughts of the managers of the tourism sector have been evaluated by investigation of the research results related to these points. In the last stage of this study, a program lay out proposal has been developed for the graduate and undergraduate level schools which have been practicing tourism education in our country.