A comprehensive study of EMI policies, implementations and problems in Turkish higher education
Türk yüksek öğretiminde İngilizce öğretim dili politikaları, uygulamaları ve problemleri üzerine kapsamlı bir çalışma
- Tez No: 673949
- Danışmanlar: PROF. DR. ECE ZEHİR TOPKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 383
Özet
Son yirmi yıl içerisinde, İngilizcenin yükseköğretimde alan derslerini öğretmek ve öğrenmek için bir araç olarak kullanılması artmıştır. İngilizce öğretim dili olan programlar şu anda dünya çapında yükseköğretim kurumları arasında sürekli büyüyen bir akımdır. Türkiye de dahil olmak üzere çoğu ülke, programlarını uluslararasılaştırmak, daha fazla öğrenci çekmek ve yüksek başarı sıralaması olan üniversitelerin standartlarına ayak uydurmak için İngilizce öğretim dili programları ve zorunlu hazırlık yılı programlarını başlatmışlardır. Bununla birlikte, zaman içinde, bu yükseköğretim kurumlarının çoğu zorunlu hazırlık yılı programlarını ve İngilizce öğretim dili programlarını bölüm düzeyinde kaldırmıştır. İngilizcenin öğretim dili olduğu programlarının yapısını ve işleyişini anlamak için genel bir amaç ile bu çalışma, öncelikle Türkiye'deki üniversitelerin küçük bir örneklemi üzerinde dil/hazırlık yılı programı/İngilizcenin öğretim dili olduğu programların politika, planlama ve stratejilerini ele almayı ve İngilizcenin öğretim dili olduğu programlarda okuyan öğrencilerin İngilizce akademik ihtiyaçlarını araştırmayı ve hazırlık yılı programları mevcut müfredatlarının öğrencilerin kendileri, yabancı dil öğretim elemanları ve fakülte öğretim elemanları tarafından algılanan bu ihtiyaçları karşılayıp karşılamadığını araştırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, çalışma aynı zamanda %30 ve %100 İngilizcenin öğretim dili olduğu programlar ve zorunlu hazırlık yılı programlarının başlatılması ve kaldırılmasının altında yatan nedenleri de incelemektedir. Çalışmanın nihai amacı ise, öğrencilerin, fakülte öğretim elemanları, yabancı dil öğretim elemanlarıve yöneticilerinin görüşlerine dayanan sürdürülebilir bir İngilizcenin öğretim dili olduğu bir program modeli geliştirmektir. Araştırma deseni olarak çalışmanın amaçlarına uygunluğu bakımından nitel durum çalışma deseni kullanılmıştır. Çalışmadaki üniversiteler, coğrafi alanlar, üniversite sıralaması ve lisans öğrencisi nüfus büyüklüğü gibi çeşitli nitelikleri temsil etmek için amaçlı olarak seçilmiştir. Ayrıca, bu çalışmada bu üniversitelerin seçilmesinin önemli bir nedeni, bu üniversitelerdeki İngilizcenin öğretim dili olduğu programların başlatılması ve zaman içerisinde kaldırılmasıydı. Buna göre veriler, hazırlık yılı programlarını tamamlamış ve öğretim dili İngilizce olan Makine Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Turizm İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği bölümlerinde okuyan 30 öğrenci, 6 yabancı dil öğretim elemanı, 6 fakülte öğretim elemanı, 5 hazırlık yılı programı ve 4 fakülte yöneticisi ile gerçekleştirilen yarı-yapılandırılmış görüşme ve politika belgelerinin analizi yoluyla elde edilmiştir.Birebir mülakatlar, 2018-2019 akademik yılı bahar döneminde gerçekleştirilmiştir. Nitel veriler, Nvivo11 Pro programı kullanılarak kodlanmış ve tematik olarak analiz edilmiştir. Çalışmanın bulguları, incelenen üniversitelerin açık dil ve İngilizce öğretim dili politikaları, planlama ve stratejileri olmadığını, üniversitelerin ikisinin hazırlık yılı programlarının politika, planlama ve stratejileri olduğunu göstermiştir. İkinci olarak, çalışma hazırlık yılı programlarının öğrencileri bölüm derslerine hazırlamak açısından yetersiz kaldığını ortaya koymuştur. Yüksek kaliteli hazırlık yılı programları ve İngilizcenin öğretim dili olduğu programlar, birimler arasında akademik işbirliği gerektirse de, fakülteler ve hazırlık yılı programları arasında yakın işbirliği veya resmi koordinasyon olmadığı da ortaya çıkmıştır. Ayrıca, çalışma, üniversitelerin kurum düzeyinde uluslararasılaşma hedefleri ile mikro düzeyde dil öğretimi ve İngilizce öğretim dili uygulamaları arasında çeşitli boşluklar olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, çalışma, politika yapıcıların ve üniversite yöneticilerinin, İngilizce Öğretim dili olan programların başarılı bir şekilde uygulanmasını sağlamak için gerekli olan paydaşların sorunlarını, ihtiyaçlarını ve mevcut insan sermayesini ve finansal kaynakları dikkate almadan uluslararasılaşma, saygınlık ve daha fazla öğrenci çekme nedenleriyle İngilizce öğretim dili programlarının uygulanmasında ısrar ettiklerini ortaya koymuştur. Bu anlamda, üniversiteler arasındaki farklılıklara bakılmaksızın, bulgular idari yönetim ve uygun öğrenme ortamı koşulları ile ilgili bazı sistemik kurumsal sorunların olduğunu ortaya koymuştur. Son olarak, çalışmada İngilizce öğretim dili programları için yeni bir model önerilmiştir. Sonuç olarak, çalışma hazırlık yılı programları, İngilizce öğretim dili programları, Yükseköğretim kurumları yöneticileri, Türk Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu ve Eğitim Fakülteleri İngiliz Dili Eğitimi Programlarına, açık dil/hazırlık yılı programları/İngilizce öğretim dili programları politikaları, planlama ve stratejileri geliştirilmesi, İngilizce öğretim dili programları ve hazırlık yılı programları için destekleyici mekanizmalar ve uygun müfredatlar oluşturulması açısından öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The use of English as a medium to teach and learn content courses in tertiary level has grown in the last two decades. English as a medium of instruction (EMI) in higher education (HE) now an ever-growing trend among higher education institutions (HEIs) around the world. Most countries including Turkey have initiated EMI programs and compulsory preparatory year programs (PYPs) to internationalize their programs, attract more students and keep up with the standards of high-ranked universities. Despite their popularity, however, in the course of time, many of these HEIs have abolished their compulsory PYPs and EMI programs at departmental levels, the underlying reasons of which need to be researched in order to develop such programs on a sound basis so that they can run effectively and efficiently. With an overall aim to understand the structure and the functioning of the EMI programs, this study primarily aimed to examine the language/PYP/EMI policies, planning and strategies across a small sample of universities in Turkey and investigated the English language academic needs of students studying at the EMI departments and explored whether the existing curricula of the PYPs address these needs as perceived by the students themselves, EFL instructors and faculty members. Moreover, the study also looked into the underlying reasons for the initiation and abolishment of 30% and 100% EMI programs and compulsory PYPs. The final aim of the study was to develop a sustainable EMI program model based on the perceptions of the students, faculty members, EFL instructors and administrators. As a research design, the qualitative case design was utilized in terms of its suitability for the objectives of the study. The universities in the study were purposefully chosen to represent a variety of attributions such as geographic areas, university rankings, and undergraduate student population size. Moreover, an important reason for choosing the universities in this study was that EMI programs in these universities were initiated and abolished in the course of time. Accordingly, the data were collected from 30 EMI students studying at the mechanical engineering, computer engineering, tourism management and tourism guidance departments who already completed the PYPs, 10 EFL instructors, 6 faculty members, 5 PYP and 4 faculty administrators through one-on-one semi-structured interviews and the analysis of policy documents. One-on-one interviews were carried out in the spring semester of 2018-2019 academic year. The qualitative data were coded and thematically analyzed using NVIVO11 Pro. The findings showed that the universities under scrutiny did not have explicit language and EMI policies, planning and strategies, whereas two of them had PYP policies, planning and strategies. Secondly, the study revealed that PYPs remained inadequate in terms of preparing students to departmental courses. Although high quality PYP and EMI programs require academic collaboration between units, it was also found that there was no close cooperation or official coordination between the faculties and the PYPs. Moreover, the study indicated that were several gaps between the meso-level internationalization goals of universities and micro level language teaching and EMI practice. Also, the study showed that policy makers and university administrators insisted on implementing EMI programs for reasons of internationalization, prestige and attracting more students without considering stakeholders' problems, needs, and available human capital and financial resources required to ensure successful EMI implementation. In this sense, regardless of the differences among the universities, the findings demonstrated that there were certain systemic institutional problems related to administrative management and optimal learning environment conditions. Lastly, a new model for EMI programs was proposed in the study. Concludingly, the study offered several suggestions for PYPs, EMI programs, higher administration of HEIs, Turkish Ministry of National Education (MoNE) and Higher Education Council (HEC) and English Language Teaching (ELT) departments at Education Faculties in terms of developing language/PYP/EMI policies, planning and strategies, and establishing supporting mechanisms and appropriate curricula for EMI programs and PYPs.