Sosyal medyada marka topluluklarının önemi ve bir araştırma
The importance of brand communities in social media and a research
  1. Tez No: 434410
  2. Yazar: SEYFETTİN ANMAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAMAN ÖZTEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Markaların ve şirketlerin sosyal medyada nasıl davranacakları, ne tür etkinliklerde bulunacakları süregelen bir tartışma konusudur. Bazı araştırmacılar, sosyal medyanın markalar için müşteriyle ilişkilerini geliştirmesinde eşsiz fırsatlar sunduğunu savunmakta iken, bazıları bunun aksini iddia etmektedir. Konuya marka toplulukları bağlamında bakıldığında sosyal medyanın marka toplulukları inşa etmek için ideal bir çevre sunduğu söylenebilir. Bununla birlikte sosyal medyada kurulmuş marka topluluklarına dair sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışma sosyal medya marka topluluklarının topluluk bileşenlerini (ortak bilinç, ritüeller/gelenekler ve etik sorumluluk), topluluk bileşenlerinin ise müşterinin marka topluluğu birimleriyle (ürün, marka, şirket ve diğer müşteriler) olan ilişkilerini nasıl etkilediğini gösteren bir model geliştirerek bu alanda bir katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
There is an ongoing argument over how brands and companies should operate in social media. Some researchers say social media provide unique opportunities for brands and companies to foster their relationships with their customers, while some say the contrary. In the context of brand communities one can say that social media offers an ideal environment to build a brand community. However, there is limited research about social media based brand communities. This study addresses this issue by developing a model which depicts how social media based brand communities effect community markers (shared consciousness, shared rituals/traditions and moral responsibility) and how costumers' relationships with the elements of a brand community (relationships among focal customer and product, brand, company, other customers) is influenced by community markers.