Un stand-in créateur des contre-publics: La protestation performative de l'homme debout
Karşıt-kamuların yaratıcısı olarak stand-in: Duran adamın performatif protestosu
  1. Tez No: 434411
  2. Yazar: ÖZGE ZEYNO DERMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın amacı 17 Haziran 2013'te İstanbul'daki Gezi Olayları esnasında gerçekleştirilen“duran adam”performatif eylemini incelemektir. Bu eylemi incelerken öncelikle hem yeni bir sanatsal ifade biçimini hem de politik direniş şeklini öneren bir müdahale hareketi bağlamında çözümlemek gerekmektedir. Eylemin bu ikili karakteri tüm dünyada süregiden occupy hareketlerindeki sanatsal ifade biçimlerini hatırlatmaktadır. Ek olarak, bu eylem akışkanlık ve gelip geçiciliğin hakim olduğu içinde yaşadığımız toplumda bir karşıt-taktik biçimini alarak karşıt-kamular ve karşıt-kamusal alanları yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to analyze the performative act of“Standing Man”on 17 June 2013 during the Gezi Movement in Istanbul. The focus is on studying this act taking into consideration that this intervention proposes a new way of artistic expression as well as political resistance. It contains a dual character of protest and performance as the other artistic expressions in Occupy movements. Furthermore, it creates counter-publics and counter-public spheres through its being of counter-tactic in the liquid and ephemeral reality of the society in which we live. Ce travail de recherche a pour objectif d'analyser l'acte performatif de l'“homme debout”du 17 juin 2013 pendant le Mouvement Gezi à Istanbul. L'enjeu est d'étudier cet acte prenant en compte que cette intervention propose une nouvelle manière d'expression artistique, ainsi que de résistance politique. Cela contient un double caractère de protestation et de performance comme d'autres expressions artistiques dans les mouvements occupy. De plus, il crée des contre-publics et des espaces publics oppositionnels à travers sa façon d'être un contre-tactique dans la réalité liquide et éphémère de la société dans laquelle nous vivons.