Aşağı Pınar Höyüğü kalkolitik dönem kemik buluntularının değerlendirilmesi
The evaluation of the bone assemblages of Asagi Pinar Mound's chalcolithic period
  1. Tez No: 434412
  2. Yazar: HAZAL AZERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Öncesi Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 548
Özet
“Aşağı Pınar Höyüğü Kalkolitik Dönem Kemik Buluntularının Değerlendirilmesi”isimli bu tez çalışması, söz konusu yerleşmenin 5 – 2. tabakalarında ortaya çıkarılan buluntuların, biçimsel olarak sınıflandırılması temelinde, zaman içindeki değişimlerini anlamaya ve buluntuları değerlendirmeye yönelik bir çalışmadır. Tezin içeriğini oluşturan buluntular, ayrıntılı belgeleme çalışmasıyla hammadde, biçim ve ölçüm özellikleri bakımından tanımlanmış, bunun yanında genel bir çerçeve oluşturmak amacıyla, olabildiğince aletlerin işlevleri ve yapım teknikleri üzerinde de durulmaya çalışılmıştır. Bölge ve zaman ölçeğinde değerlendirilmesi, çağdaşlarına ilişkin yayınlanmış malzemenin az olması dolayısıyla sorunlu olmuşsa da, seçilen bazı yerleşmeler üzerinden karşılaştırmalar yapılarak genel bir değerlendirme ortaya koymaya çalışılmıştır. Uzun bir süreci iyi tabakalanmış bir şekilde yansıtan ve Doğu Trakya kadar Balkanlar'ın geneli için de kapsamlı olarak kazılmakta olan bir yerleşme olarak Aşağı Pınar Höyüğü buluntuları, kemik işçiliğinin bölge toplumları açısından ne anlama geldiğini iyi bir şekilde ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis study“The Evaluation of the Bone Assemblages of Aşağı Pınar Mound's Chalcolithic Period”, is aimed to understand the change in time of the assemblages, discovered between the 5th and 2nd layers of the named settlement, based on morphological classification, and to evaluate these assemblages. The assemblages, which form the content of the thesis, were defined with detailed documentation in terms of raw material, shape and measuring characteristics. Besides, in order to establish a general framework, it has been dwelled on the functions and production techniques of the tools as far as possible. Even if the evaluation of the tools with respect to area and time scale factors, was problematical because of the entity of published coeval materials is being less, it has been tried to deliver a general evaluation by making comparisons of some selected settlements. Reflecting a long process with a good stratification and like for Eastern Trace, as well as for the general of the Balkans, Aşağı Pınar Mound is being excavated extensively, and this settlement's assemblages properly reveals the meaning of bone labour in the respect of areal communities.