Örgüt kültürünün örgütsel bağlılığa etkileri
Effects of organizational culture and organizational commitment to
  1. Tez No: 434413
  2. Yazar: LÜTFİYE TÜRKKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMA SÖYÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kuruluşlarında Yönetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışma, sağlık sektöründe örgütsel kültür ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin açıklanması amacıyla hazırlanmıştır. Çalışmada örgütsel kültür davranışı ve örgütsel bağlılık kavramları teorik çerçevede sunulmuş ve bir özel hastane çalışanlarına yönelik olarak yapılan araştırma ile teori desteklenmiştir. Yapılan araştırma sonucunda kurumda çalışanların duygusal bağlılık, devam bağlılığı ve normatif bağlılık düzeylerinin orta seviyede olduğu bulunmuştur. Örgüt kültürü incelendiğinde ödül-teşvik kültürünün diğerlerine göre daha fazla olduğu görülmüştür. Çalışanların bağlılıkları ile örgüt kültürünün ilişkisi incelendiğinde duygusal bağlılık ile yapı ve destek kültürü arasında; devam bağlılığı ile destek kültürü arasında ve normatif bağlılık ile yapı, sorumluluk, standart, örgütsel bağlılık ve örgüt kültürü arasında ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study is intended to explain the relationship between organizational culture and organizational commitment. Organizational culture behavior and Organizational commitment concepts have been presented as a result of extensive literature study in the theoretical framework firstly. In these sections, the definition of the terms, dimensions, factors affecting concepts and results have been explained. As a result of research, It was found that the level of emotional commitment, continuance commitment and normative commitment of employees in the organization have been diagnosed as a moderate level. When examining organizational culture, the award-promoting culture was found to be more than the others. When the relationship between employees' commitment and organizational culture has been examined, statistically significant relationship between emotional commitment, and structure and support culture; continuance commitment and support culture; normative commitment, and structure, responsibility, standards, organizational commitment and organizational culture has been found.