Devlet muhasebesinde bütçe hesaplarının kullanımı: Bor Mal Müdürlüğü ve Bor Vergi Dairesi örneği
The usage of budgetary accounts in the goverment accounti̇ng: A sample application-ministry of Finance Bor Department of revenue and Bor Department of Tax
- Tez No: 434425
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Devletin dolayısıyla hükümetin planladığı ve uyguladığı Bütçe Kanunu'nun, planlanan hedeflere ne ölçüde ulaştığı, bütçe uygulamasına esas muhasebe kayıtları dikkate alınarak hazırlanan, kesin hesap cetvellerinin konsolide edilmesiyle oluşturulan Kesin Hesap Kanunu ile ortaya çıkmaktadır. Devlet muhasebesinde kullanılan bütçe hesapları, uygulamalarının ve sonuçlarının hükümetin planladığı bütçe hedeflerine ulaşma derecesini gösterdiği için önemlidir. Bu tez, kamu idarelerinin bütçe gelir ve giderlerinin izlenmesi ve bütçe uygulama sonuçlarının elde edilmesine olanak tanıyan bütçe hesaplarının önemini belirtmek, devlet muhasebesi kullanıcılarına ve ilgililerine muhasebe uygulama örnekleri göstermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu amaca yönelik Bor Malmüdürlüğü ve Bor Vergi Dairesinde kullanılan bütçe hesaplarının işleyişine ilişkin muhasebe kayıt örnekleri temin edilmiştir. Bu muhasebe kayıtlarında kullanılan bütçe hesapları Merkezi Yönetim Muhasebe Yönetmeliği çerçevesinde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Final Account Law which is prepared in accordance with accountancy records based on budget application abd created by consolidations of final account rulers reveals to what extent Budget Law planned and appliced by gowernment has reached its goals Budget accounta used in State Accountancy are important because they show to what extent their applications and and results have reached the goals of budget planned by government. This thesis is prepared for the purpose of following the incomes and out comes of public administrations, emphasizing the importance of budget account enabling to obtain budget application examples to the state accountancy users and those who are interested in accountancy application examples. For this purpose, examples of accountancy records which show the process of budget accounts used in Bor Property Management and Bor Tax Administration are as sured. Budget Accounts used in these accountancy records are explained with in framework of Central Management of Accountancy Regulations.