Devlet muhasebesinde bütçenin önemi ve bütçe hesaplarının işleyişi
The importance of the budget and the functioning of the budget's accounts in the state accounting
- Tez No: 370155
- Danışmanlar: PROF. DR. VASFİ HAFTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Devlet muhasebesi ve devlet bütçesi, yakın geçmişe kadar Türkiye'de önemi anlaşılamamış ve bu nedenle basit uygulamalar ve hazırlanması zor olmayan bütçeleme sistemleri ile geçiştirilmiş kavramlardır. Uluslararası birlik ve oluşumların artması, devletlerin bir araya gelerek hem üyelerine hem de üye olmayan diğer ülkelere mali yardımda bulunmaları sonucunu doğurmuştur. İşte bu noktada, devletlerin mali hesaplarının ortak bir dili benimsemesi zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Devlet muhasebesinde birlik oluşturulması ve Türkiye'nin bu sisteme dahil olması 2000'li yılların ilk yarısına rastlamaktadır. Çıkarılan 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu; muhasebe, bütçe, performans, genel yönetim, mali hizmetler birimi, harcama yetkilisi, mali saydamlık, verimlilik, etkinlik, ekonomiklik gibi pek çok yeni kavramın doğmasını ve devlet muhasebesinde bütçe hesapları kullanılarak devletin cari durumunun istenilen her an görülebilmesini sağlamıştır. Devlet ve bütçe açısından önemi büyük olan muhasebe bütçe hesaplarının cari dönem içinde çalışma şekillerinin açıklanması bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Hesapların öneminin daha iyi açıklanabilmesi için öncelikle devlet muhasebesi ve devlet bütçe yapısı anlatılmıştır. Muhasebe hesaplarının özelliklerinin kavranmasına yönelik çeşitli örnekler düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concepts of government accounting and the state budget are not understood in Turkey therefore simple aplications and undifficult budgeting system are used recently. The increase in international unity and the formations have resulted states coming together and supply financial help both members and non-members other countries. At this point, the necesity to have a common language for the states of the financial accounts has emerged. Creation of unity in government accounting and Turkey to be included in this system corresponds to the first half of the 2000s. With the publisment of 5018 Public Financial Management and Control Law many concepts as well as accounting, budget, performance, general management, financial services unit, the authorizing officer, financial transparency, efficiency, effectiveness, affordability was born and current state situation could be viewed at any time by using budget accounts in state accounting. The aim of this study is to explain the term of accounting budget acoounts which is very important for the state and budget and also to explain the way it works in the current period. First of all, government accounting and state budget structure are explained for a better description of the importance. Understanding the properties of accounting is regulated several examples.