İnönü Dönemi Tek Parti iktidarının ilke ve politikalarının çok partili siyasal yaşama geçişle birlikte değişimi
The transformation of the principles and policies of single-party rule in Inönü Era together with the transition to multi-party political life
- Tez No: 434426
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAFİZ TOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Türk siyasi tarihinde İnönü Dönemi; siyasal hayatın en önemli ve en uzun vadeli yapısal değişimini içermesi itibariyle önemli kırılmalara ve devlet düzeyindeki en önemli hususlarda yaşanan önemli dönüşümlere sahne olmuş bir süreci ifade etmektedir. Çalışmamızda bu gerçekliğe işaret edecek şekilde İnönü dönemini iki başlıkta tasnif ederek 1938-1946 kesitini İnönü liderliğindeki tek parti iktidarı dönemi olarak, 1946-1950 arasındaki ikinci kesiti ise çok partili ve demokratik siyasal sisteme geçiş olarak ele alıyoruz. Bu tez çalışması Türk siyasetinde çok partili sisteme geçişle yaşanan dönüşümün esaslarını, ne yönde bir dönüşüm olduğunu ve sonuçları itibariyle hangi sorunlara ne gibi çözümler getirerek hangi yeni problemleri ürettiğini demokratikleşme süreci çerçevesinde ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout the Turkish political history, İnönü era means the process in which important breaking things happened in the state level and the most important and long-term structural changes have occured. In this study through pointing this reality, İnönü era has been classified within two periods as 1938-1946 and 1946-1950. The first period states the single-party rule and the later period corresponds to the transition of the multi-party system. This thesis discusses the bases of the transformation of Turkish politics after the transition to the multi-party system, and aims to clarify what kind of transformation it was and what solutions and new problems this transformation brought together within the framework of the democratization process.