Üniversitelerde öğrencilerin aldıkları hizmetlerle ilgili memnuniyet düzeyleri: Niğde Üniversitesi örneği
Satisfaction levels of students related to their receiving services in universities: Nigde University application
- Tez No: 434427
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ÜNALAN, PROF. DR. ESEN GÜRBÜZ, PROF. DR. SUAT ŞAHİNLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ÜNİVERSİTELERDE ÖĞRENCİLERİN ALDIKLARI HİZMETLERLE İLGİLİ MEMNUNİYET DÜZEYLERİ: NİĞDE ÜNİVERSİTESİ ÖRNEĞİ İMAMOĞLU, Yahya İşletme Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Adnan ÜNALAN Temmuz 2016, 102 sayfa Bu çalışma, 2012-2013 Eğitim-Öğretim yılında Niğde Üniversitesinde öğrenim gören lisans öğrencilerinin aldıkları hizmetlerle ilgili çeşitli konulardaki memnuniyet düzeylerinin bazı demografik değişkenler bakımından karşılaştırmalı olarak incelenerek, üniversitelerin en önemli performans kriterlerinden birisi olan öğrenci memnuniyet düzeylerininin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada, Eğitim Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Mühendislik Fakültesindeki toplam 400 öğrenciden anket yoluyla elde edilen veriler kullanılmıştır. Kullanılan ankette demografik değişkenler (fakülte, sınıf, öğretim şekli, cinsiyet, yaş grupları ve üniversiteyi kaçıncı girişte kazandığı) dışında öğrencilerin aldıkları hizmetlerle ilgili çeşitli konulardaki memnuniyet düzeylerinin ölçülmesi amacıyla 5'li Likert ölçeğinin (1: Hiç memnun değil, 5: Çok memnun) kullanıldığı toplam 39 soru yer almıştır. Toplanan verilerin Faktör Analizine uygunluğu test edildikten sonra, her bir değişken için uygun istatistik analizler SPSS 17.0 paket programı kullanılarak yapılmış ve elde edilen sonuçlar karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Faktör analizi sonucunda ankette yer alan 39 soru; okutulan derslerden memnuniyet (Faktör-1), öğretim elemanlarından memnuniyet (Faktör-2), fakülteden memnuniyet (Faktör-3), bölümden memnuniyet (Faktör-4), sosyal ve kültürel faaliyetlerden memnuniyet (Faktör-5), fiziksel koşullardan memnuniyet (Faktör-6), ders kaynaklarından memnuniyet (Faktör-7), öğrenci temsili ve karar süreçlerine katılımdan memnuniyet (Faktör-8), bağıl değerlendirme sisteminden memnuniyet (Faktör-9) ile barınma koşulları ve üniversiteye aidiyetten memnuniyet (Faktör-10) olmak üzere 10 faktör altında toplanmıştır. Bu faktörlere ait genel memnuniyet ortalamaları sırasıyla 3,22, 3,51, 3,30, 3,63, 2,73, 3,51, 2,82, 2,18, 3,32 ve 3,43 olarak bulunmuştur. Varyans analizi sonuçları, incelenen demografik değişkenler bakımından fakültelerin memnuniyet ortalamaları arasında Faktör-1, 2, 3, 4, 7 ve 9 bakımından, sınıflar arasında Faktör-1, 4, 7 ve 8 bakımından, öğretim şekilleri arasında Faktör-2, 3, 4, 7 ve 9 bakımından, cinsiyetler arasında Faktör-1, 2 ve 8 bakımından, yaş grupları arasında Faktör-1, 2 ve 8 bakımından, üniversiteyi kaçıncı girişte kazandığı için ise sadece Faktör-1 bakımından istatistik olarak önemli fark olduğunu göstermiştir. Bu sonuçlardan öğrencilerin aldıkları hizmetlerle ilgili çeşitli konularda öğrenci memnuniyetleri üzerinde fakülte, sınıf, öğretim şekli, cinsiyet, yaş grupları gibi bazı demografik değişkenlerin önemli ölçüde etkili olabileceği (sınıf ve yaşın artışıyla birlikte öğrenci memnuniyetinin düştüğü, erkek öğrencilerin kız öğrencilere göre, ikinci öğretim öğrencilerin normal öğretim öğrencilerine göre memnuniyetlerinin daha az olduğu, üniversiteyi ilk girişte kazanan öğrencilerin memnuniyetinin daha yüksek olduğu) görülmüştür. Ayrıca, bu çalışmadan elde edilen sonuçların, hem Niğde Üniversitesi hem de diğer üniversitelerin öğrenci memnuniyetine dayalı performanslarını iyileştirme yönünde yapacakları çalışmalara ışık tutabilecek nitelikte bilgiler içermesi açısından da literatüre önemli katkılar sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS SATISFACTION LEVELS OF STUDENTS RELATED TO THEIR RECEIVING SERVICES IN UNIVERSITIES: NIGDE UNIVERSITY APPLICATION İMAMOĞLU, Yahya Business Administration Supervisor: Doç. Dr. Adnan ÜNALAN July 2016,102 pages This study has been conducted with the aim of determining the satisfaction levels of undergraduate students related to their receiving services, which is one of the most important performance criteria for universities, in terms of some demographic variables in education during the 2012-2013 academic year in the Nigde University. The data collected through a survey of 400 students in 4 faculties (Education Faculty, Arts and Sciences Faculty, Economics and Administrative Faculty, Engineering Faculty) which were used in the study. The survey used in the study, apart from demographic variables (faculty, grade/class, teaching type, gender, age group, and winning status of university entrance exam), total 39 questions were involved in order to measure the satisfaction level of students related to their education with different issues by Likert scale (1: very unsatisfied, 5: very satisfied). Collected data was firstly tested for compliance with the Factor Analysis, then suitable statistical analysis was performed for each variable using SPSS 17.0 statistical package program and then the results were analyzed comparatively. After the factor analysis, total 39 questions/items in the survey were gathered under the 10 factors such as satisfaction from the courses (Factor-1), satisfaction from the teaching staff (Factor-2), satisfaction from the faculty (Factor-3), satisfaction from the department (Factor-4), satisfaction in social and cultural activities (Factor-5), satisfaction from the physical conditions (Factor-6), satisfaction from the course resources (Factor-7), satisfaction from the student representation and pleased to participate in the decision process (Factor-8), satisfaction from the relative evaluation system (Factor-9), and satisfaction from housing conditions and belonging to the university (Factor-10). The means of satisfaction for these factors (from Factor-1 to Factor-10) were found to be 3,22, 3,51, 3,30, 3,63, 2,73, 3,51, 2,82, 2,18, 3,32 and 3,43 respectively. Variance analysis showed that the mean differences of satisfaction levels among faculties were statistically significant for Factor-1, 2, 3, 4, 7 and 9; among grades/classes were statistically significant for Factor-1, 4, 7 and 8; between teaching types were statistically significant for Factor-2, 3, 4, 7 and 9; between genders were statistically significant for Factor-1, 2 and 8; among the age groups were statistically significant for Factor-1, 2 and 8 factors and among winning status of university entrance exam was statistically significant for only Factor-1. From these results, it was shown that some demographic variables such as faculty, grade/class, teaching type, gender and age group had a significant effect on satisfaction of students on different issues related to their receiving services (decreasing satisfaction with increasing class/grade and age of students, male students are less satisfied than females, secondary education students are less satisfied than normal education, students win the university in the fist entrance exam who are more satisfied the others). In addition, the results obtained from this study, it is also expected to provide an important contribution to the literature in terms contain information which may offer light on the efforts to be made towards improving their performance based on the satisfaction of students for the Nigde University and the other universities.