İmages of women in cont emporary English comio novels by male writers
Erkek yazarlar tarafından yazılan çağdaş İngiliz gülmece romanında kadın imajları
- Tez No: 43443
- Danışmanlar: PROF.DR. OYA BATUM MENTEŞE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, erkek yazarlar tarafından yazılan çağdaş İngiliz gülmece romanında kadın imajlarını ortaya çıkartmaktır. Bu çalışma kapsamında, P. G. Wodehouse'un The Cat-nappers ve Pearl, Girl and Monty Bodkin; Kingsley Amis'in Stanley and the Women ve Difficulties with Girls; Tom Sharpe'in Ancestral Vices ve Vintage Stuff; David Lodge'un Small World ve Nice Work isimli romanları incelenmiştir. Bu tezin giriş bölümünde, İngiliz gülmece romanının kısa bir tarihçesi verilmiştir, onsekizinci ve ondokuzuncu yüzyıllarda ki İngiliz toplumunda kadının statüsü, ve bu yüzyıllarda erkekler tarafından yazılan gülmece romanlarında kadın tiplemeleri üzerinde durulmuştur. Tezin ana bölümlerinde yukarıda adı geçen yazarlar kronolojik sıraya göre incelenmiştir. Her bölümde bir yazar ele alınmış ve her bölümün başında, o yazarın gülmece anlayışı ve gülmece tekniğiyle ilgili bilgiler verilmiştir. Yazarla ilgili bilgilerden sonra, romanlar tek tek ele alınmış ve bu romanlardaki kadın tipleri incelenmiştir. Bu çalışma, yazarların romanlarında geleneksel kadın tiplerinin yanısıra, okuyucularına yirminci yüzyılda ortaya çıkan kadın tiplerini yansıtan karakterleri de sunduklarını vurgulamıştır. Bu çalışmanın sonuç bölümünde, "kadın kahraman' (heroine), 'ev kadını' (housewife), 'serbest kadın' (liberated woman) ve 'hırçın kadın' (shrew) gibi incelenenHI romanlarda ortak olarak görünen kadın tiplerinin özelliklerinden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The aim of this dissertation is to reveal what male writers of the contemporary comic novel think of the opposite sex, and how they reflect their thoughts concerning women in their novels. In the scope of this dissertation, P. G. Wodehouse's The Cat-Nappers and Pearls, Girls and Monty Bodkin; Kingsley Amis's Stanley and the Women and Difficulties with Girls; Tom Sharpe's Ancestral Vices and Vintage Stuff; David Lodge's Small World and Nice Work have been studied. In the introduction to this dissertation, a brief history of the comic novel in Britain has been given. The discussion about the position of women in and out of the comic novel in the eighteenth and the nineteenth centuries succeeds the history of the comic novel. Each main chapter discusses an individual writer, respectively, Wodehouse, Amis, Sharpe and Lodge. In each chapter, after the writer's comic technique, the novels have been tackled one by one, and in each novel, the images of women have been studied. This study concludes by showing that in the male-written contemporary comic novel, there are female character types who represent contemporary women. In the depiction of these character types, the writers reveal their attitudes towards contemporary women and womanhood. Beside these female character types, there are also comic types who have beeninherited from the traditional comic novel, or female types who reflect traditional male images of women.