İç mekanlarda renk kullanımı
Color in interior design
- Tez No: 43444
- Danışmanlar: PROF. HASAN PEKMEZCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Birinci bölümde rengin ne olduğu : ana renkler ve bunların birleşimiyle oluşan ara renkler, kontrast, tamamlayıcı, sıcak - soğuk renkler, siyah - beyaz - gri lekeler, rengin tonları, açıklık - koyulukları ve yoğunluk halleriyle ilgili tanımlar yapılarak geniş bir şekilde açıklanmıştır. İkinci bölümde rengin ışıktan ayrı düşünülemiyeceği vurgulanarak renk - ışık ilişkisine yer verilmiştir. Doğal ve yapay ışık kaynaklarından gelen ışığın renkle ilişkisine değinilmiştir. Üçüncü bölümde eşyaların renkli görünmesinin neyle ilişkili olduğu, mekanın görsel algılanması ve renk algılanmasına ilişkin etkenler üzerinde durulmuş, rengin insanlar üzerinde nasıl bir etkisi olduğu psikolojik yönden incelenmiştir. Yine rengin insan üzerindeki etkisinden yola çıkılarak insanlarda renk beğenisinin yaş, cinsiyet, kültür, zevk, ihtiyaç ve kullanım amacına göre değiştiği vurgulanarak rengin kültürel yönüne değinilmiştir. Tasarımda renk uygulamalarına ait çeşitli örnekler renk gruplamalarıyla ya da tasarımcının yorumlarıyla açıklanılmaya, mekanı bulunduğundan farklı algılayabilmek için RENK yardımıyla neler yapılabileceği, rengin etkisinin oldukça önemli olduğu vurgulanmaya çalışılmıştır. Tasarımda uygulamaya yönelik araştırma ve incelemeler çeşitli örneklerle gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The broad definition of the concepts of color ; main colors and the interval colors that forms from the combination of the main colors, the contrast, complementary, cool - warm colors, black - white - gray spots, the hues of color, the lightness - darkness and the intensity of colors are done and explained in detail. in second chapter the impossibility of color without light is expressed. The relation of color and light the relation of color with the natural and artificial light sources are explained. The third chapter the reason of the visual perception of furnitures in differend colors is described ; The factors that effects the visual perception of the space and colors, the physiobogicc(effects of colors on people the differentiation of the person) preference related to colors is expressed according to the sex, age, culture, admire, need and asage. Differend examples related to the color applications in desing is expressed by the interpretation of the desingner. To proxide space perceptions that differend from the orginal by using the help of color is explainded. The kinds of examples are also shown related to the applicated desingns and investigations.