Afganistan-Çin ilişkileri
Afghanistan-China relations
  1. Tez No: 434436
  2. Yazar: FARIDULLAH TALASH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TALAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Afganistan, Güney Asya ve Orta Asya'da yer alan bir kara ülkesidir. Bölgenin stratejik konumu ve doğal kaynakların varlığı bölgeyi büyük güçler için gerekli ve vazgeçilemez kılmaktadır. Zaman zaman büyük güçlerin mücadelelerinin alanı olması sebebiyle, bölge halkı, bölgenin iç siyasi dinamikleri üzerinde ortaya çıkan istikrarsızlık ve güvensizlik durumlarından çokça acı çekmiştir. Afganistan birçok yabancı işgalciye ev sahipliği yapmıştır. Bu işgalciler, komşuları ile ilişkiler de dahil olmak üzere, ülkenin iç ve dış siyasetini etkilenmiştir. Afganistan-Çin resmi diplomatik ilişkileri 1955 yılında başlamıştır. 1955 öncesi, iki ülke, bazı nedenlerden dolayı herhangi bir resmi ilişkiye sahip olamamıştır. İlişiklerin kurulmasından bu yana, her iki ülkede meydana gelen siyasi değişiklikler, ülkelerin politikalarının yönünü değiştirip ve iki ülke arasındaki ilişkileri etkilenmiş. Bu tezin amacı, Afganistan- Çin arasında; siyasi, ekonomik, ticari, kültürel ve askeri ilişkilerin tarihini ve doğasını incelemektir. Yan sıra, 11 Eylül olayından önce ve sonra Afganistan'a karşı Çin'in politikasını ve Afgan Hükumeti ile Taliban arasında barış ve uzlaşma sürecinde Çin'in ılımlı rolünü vurgulamaktadır. Buna ek olarak, bu tezde iki ülke arasındaki ilişiklerin son on yılda nasıl geliştiği açıklanmaktadır. Ayrıca, Çin'in Afganistan'da var olan çıkarlarını ve bölgedeki güvenlik endişesi hakkında bazı nedenleri sunacaktır. Bu çalışmada, iki ülkenin dış politikası ve bölgedeki kalkınma ve istikrar üzerinde Şanghay İşbirliği Örgütü'nün rolü incelenmektedir. Son olarak Çin, Afganistan'ın komşusu, stratejik ortağı ve ülkenin yeraltı kaynaklarıyla ilgili en büyük yabancı yatırımcı bir ülke olarak, NATO/ISAF askeri kuvvetlerinin son çıkılma hareketinden sonra, Çin'in bu bölgede sık sık çatışanlara ilgili endişeleri, mevcut halde iki ülke arasındaki ilişiklerin geleceğinin ne olacağını açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
Afghanistan is a landlocked country located within South Asia and Central Asia. Its strategic location and natural sources makes it essential for the great powers. From time to time people of this region have suffered from great powers struggles, which have caused instability, insecurity, which had a negative impact on internal political dynamics of the region. Afghanistan has been hosted many foreign invaders, any of these invader effects the internal and foreign politics of the country including relations with neighbors. Afghanistan- China established its official diplomatic ties in 1955. Before 1955 due to some reason two countries did not has any official ties. Since establishment of relations, the Political Changes, which occurred in both countries, changes the path of countries policies and effect the relations between Afghanistan and China. The thesis will explore the history and nature of the; political, economic, trade, cultural, military Afghan-Sino relations as well as before and post- 9/11 China policy towards Afghanistan with an emphasize on china role as moderate on Peace and reconciliation process between Afghan government and Taliban. In addition, the thesis will explain how the relationships between two countries have developed in the last decade. It will offer some reasons about China interests in Afghanistan as well its security concern in region. This paper work will demonstrate both countries foreign policies and the role of Shanghai Cooperation Organization in development and stability in region. Finally it will express China role as Afghanistan's neighbor, strategic partner, and one of its largest foreign investors in what the future of this relationship might hold after the final withdrawal of NATO/ISAF troops from Afghanistan in light of China's often conflicting concerns about and goals in Afghanistan.