Ekonomik entegrasyon türlerinde vergi uyumlaştırması konusunda olası Türk Cumhuriyetleri Birliği açısından teorik bir analiz
A theoretical analysis regarding tax harmonization in the types of economic integration in terms of the possible Turkic Republics Union
  1. Tez No: 434457
  2. Yazar: AYNUR MEHDIKHANLI SHEKERJI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN AKKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 464
Özet
Bu çalışma, Türk cumhuriyetleri arasında ekonomik birliğin oluşturulması durumunda, vergilerin uyumlaştırılması gerekliliğinin teorik olarak araştırılmasına odaklanmaktadır. Çalışmada öncelikle, Türk cumhuriyetleri arasında ekonomik entegrasyonu gerektiren ve/veya zorlaştıran faktörlerden yola çıkılarak ekonomik entegrasyon imkanları değerlendirilmektedir. Akabinde ise olası Türk cumhuriyetleri ekonomik birliğinde vergi uyumlaştırmasının gerekliliğini görebilmek adına, ülkelerin vergi uygulamaları genel hatları ile ele alınarak karşılaştırılmaktadır. Çalışma, Türk cumhuriyetlerine yönelik ekonomik entegrasyon ve vergi uyumlaştırması süreçlerine ilişkin önerilerle sonuçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is focused on the theoretically investigation necessity of tax harmonization, in case of the creation of an economic union between the Turkic Republics. Firstly, on the basis of the requiring economic integration and / or complicating factors between the Turkic Republics, it is evaluated economic integration possibilities. Subsequently, the implementations of taxes in this countries are compared by taking the overall lines in order to see the necessity of tax harmonization in the possible Turkic Republics Union. The study is concluded with recommendations about economic integration and tax harmonization process, intended for Turkic Republics.