İstanbul ili örneğinde otel işletmelerinin AB erişilebilirlik standartlarına uygunluğunun karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of compliance of hotel managements with EU accessibility standards in Istanbul
- Tez No: 434456
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstanbul Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Erişilebilirlik günümüzde önemi iç mekân ve dış mekân tasarımı açısından giderek artan ve tüm engelli bireyleri içine alan temel bir konudur. Toplumsal alanın her alanında yer almak tüm engelli bireylerin temel talep ve istekleri arasında yer almaktadır. Türkiye'nin kültürel, tarihi ve sosyal olanakları göz önüne alındığında engelli turizmi açısından ciddi bir potansiyele sahip olduğu görülmektedir. Bu bağlamda engelli vatandaşların erişilebilirliğinin sağlanması açısından otel işletmelerinin tasarımının önemi büyüktür. Bu çalışma içerisinde AB erişilebilirlik kriterleri açısından Türkiye'nin yaşadığı turizm potansiyeli ile otel işletmelerinin yaşadığı erişilebilirlik sorunları ortaya konmaya ve bu alanda çözüm önerileri geliştirilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda öncelikli olarak engelliler ve engellilerin yaşadıkları sağlık, kültürel ve sosyal temelli problemler ele alınıp incelenmiştir. Bu bağlamda bu çalışmanın birinci bölümünde engellilik, engellilik türleri, dünyada ve ülkemizde engellierin durumu irdelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise AB erişilebilirlik standartları dünyadan ve Avrupa Birliği'nden örneklerle ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise otel işletmelerinde AB erişilebilirlik standartlarına yönelik olarak bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmanın örneklemi dâhilinde ele alından İstanbul ili, özellikle kültür ve sağlık turizmini bir araya getiren yapısı ile önem taşımaktadır. Ancak çalışma bağlamında ele alınan otellerin AB erişebilirlik standartları açısından eksiklikler taşıdığını ortaya koyması açısından bu araştırma, sektörde alınması gereken önlemlere ve gelişmelere ışık tutan bir özellik taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Accessibility is an important term that its importance is growing up rapidly. The accessibility issue includes all disabled people who are in each disability type. The major demand od disabled people are being part of social area. Especially, Turkey's condition is analysed due to its cultural, historical and social possbilities, Turkey has a big potential for disabled tourism. So, the touristic establishment are important for the disabled people's accessibility. At this context, in the first part of the study, the disability concept, disability types and the stiuation of disabled people in our country are analysed. In the second part of the study the Europian Union accessibility standarts are analysed according to samples from Europe and the world. In the last part of the study, the European Union accessibility standarts are analysed in hotel esatablishments with a survey research. Istanbul which is taken as a part of this research sample has a special importance with its structure that connects the cultur and health tourism. This research is important for finding out the missing points of the hotel establishment for disabled people's accessibility guide the sector due to improvements and corrective actions.