Türk sinematografisinin dijital sinema teknolojisine geçiş sorunlarının incelenmesi
Analysis of the transition problems to digital technology of Turkish cinematography
- Tez No: 434466
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKAY NİŞANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
İnsanın kendini ifade etme biçimlerinin en etkili ve estetik yollarından biri olan sinema, bir anlatım aracı olma özelliğini yerine getirirken, içerikten etkilendiği kadar biçim ve gerçekleştirilme yöntemlerinden de etkilenir. Görüntünün kalitesi, formatı, kaydedildiği ortam, madde ve kayıt şekli bir dili kullanırken seçilen kelime, vurgu, tonlama ve duraklamalar ölçütünde değerli, duygu ve düşüncenin sağlıklı bir biçimde alıcıya ulaşması bakımından etkilidir. Bu biçim ve materyal kullanım pratikleri, teknolojinin gelişimiyle iç içe ilerlemektedir ve anlatımı bu bakımdan etkilemektedir. Ülkemiz sineması da bu dili kullanırken şüphesiz teknoloji değişimlerinden etkilenmiştir. Değişimlerin etkilediği konuların en başında ise insan unsuru gelmektedir. Bir sinema eserinin önemli bir parçası olan insan, gerek teknik kadroda, gerekse yaratım kadrosunda bilfiil çalışırken maruz kaldığı koşulları dolaylı ya da direkt olarak ortaya koyulan sinema eserine yansıtmaktadır. Bu çalışma, Türk sinematografisinde analog kayıt sisteminden dijital kayıt sistemine geçiş sürecinde ve sonrasında yaşanılan teknik ve insani sorunlara, bu sorunların günümüze etkilerine, bu dönemi birebir yaşayan dokuz Türk görüntü yönetmeniyle yapılan sorun merkezli görüşmeler analiz edilerek; Türk sinematografisinin sürekli gelişen teknolojiye karşı tutumu, uyum sağlama durumu ve yaşanılan problemler bağlamına yoğunlaşmakta ve dijital teknolojinin üretim sürecindeki insan unsuruna olan olumsuz etkilerine ulaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cinema which is one of the most effective and aesthetic ways of expression is affected by the realizing method and style as much as it is affected by the content when performing the specialty of being a means of expression. Image quality, recording format, recording medium and recording style of the image are as important as the words that are chosen, emphasis, intonation and pauses while speaking and they are efficient while transmitting the emotion and the idea to the receiver successfully. This form and material usage practices are moving forward with the development of technology and it affects the expression in this regard. There is no doubt that Turkish cinema was also affected by this technological change while it was using the language. The first subject that is affected by the technological changes is the human factor. The human which is an important part of a cinema production reflects indirectly or directly the condition that he or she has been exposed during the production when he or she was working in technical or creative crew. This study concentrates on the subjects such as the technical and social problems in the transition process from analogue recording system to digital recording system and their effects up to our day. The subject was analyzed in the light of interviews with nine Turkish cinematographers' and it concentrates on the stance of the Turkish cinematography, its condition and problems of adjustment towards the consistently developing technology. It concludes that digital technology has adverse effects on the human factor in the production process.