X ve y kuşaklarının motivasyon kaynakları: Bankacılık sektörü üzerine bir alan araştırması
Motivational factors of generation x and generation y: An emprical investigation on banking sector
- Tez No: 434467
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT MURAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 325
Özet
Günümüzde değişen çalışma yaşamıyla birlikte çalışanların tutum ve davranışlarında da farklılıklar görülmektedir. Ortaya çıkan farklılığın en önemli nedenlerin başında ise; bir arada istihdam edilen kuşakların farklı beklenti ve çalışma değerlerine sahip olması gelmektedir. Literatürde yer alan ampirik araştırmalar, kuşaklar arasındaki söz konusu farklılıkları belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu araştırmanın da esas amacı; literatürde yer alan X Kuşağı ile Y Kuşağı'nın motivasyon kaynaklarının tespit edilmesidir. Bu doğrultuda, Self Determinasyon Teorisi çerçevesinde oluşturulan“Çokboyutlu İş Motivasyonu Ölçeği”kullanılarak bankacılık sektöründe istihdam edilen toplam 458 kişiye anket uygulanmıştır. Ölçekte amotivasyon, dışsal sosyal etkilenme, dışsal maddi etkilenme, içe yansıtılmış etkilenme, tanımlanmış etkilenme ve içsel motivasyon olmak üzere toplam altı faktör bulunmaktadır. Araştırmanın sonuçları söz konusu iki kuşak arasında“tanımlanmış etkilenme”haricindeki diğer faktörler bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark olduğunu göstermektedir. X Kuşağı'nın“içsel motivasyonun”yüksek olduğunu; Y Kuşağı'nın ise“içe yansıtılmış etkilenme”ve“dışsal sosyal etkilenme”faktörlerine yüksek katılım gösterdiğini ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, Y Kuşağı'nda motivasyonsuzluğun daha yüksek ve iş tatminin daha düşük olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, with the changes in the working life the attitudes and behaviors of the employees differ. The leading reason of this differing is the distinctive expectations and work values of the generations who are employed together. The empiric studies in literature aim to determine the abovementioned differences between the generations. The essential objective of this study is the determination of the motivation sources of Generation X and Generation Y in literature. Accordingly, by using“Multidimensional Work Motivation Scale”created within the framework of Self Determination Theory, 458 people who are employed in banking sector have been distributed questionnaires. In the scale, there are six factors including amotivation, extrinsic regulation-social, extrinsic regulation-material, introjected regulation, identified regulation and intrinsic motivation. The results of the study show that there is statistically significant difference between the abovementioned two generations in every factor options, except for“identified regulation”. It has been proven that“intrinsic motivation”of Generation X is high; on the other hand the participation of Generation Y in“introjected regulation”and“extrinsic regulation-social”factors is high. Besides, it has been confirmed that amotivation in Generation Y is higher and job satisfaction is lower.