Çalışanların yarattığı eserler üzerinde fikri hakların kullanılması
The right to exercise copyright in employement relations
  1. Tez No: 434472
  2. Yazar: ARTÜR KARADEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
“Çalışanların Yarattığı Eserler Üzerinde Fikri Hakların Kullanılması”isimli çalışmamız ile 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 18/2. maddesi incelenmektedir. Bilindiği üzere FSEK md.18/2 işçi, memur ve hizmetlilerin işlerini görürken meydana getirdikleri eserler üzerindeki fikri hakların kural olarak bu kişileri çalıştıranlarca kullanılacağını düzenlemektedir. Bu çalışma ile amaçlanan da FSEK md.18/2 ile getirilen düzenlemenin hukuki niteliği, kapsamı ve sonuçlarını ortaya koymaktır. Bu yapılırken, zikredilen hukuki rejimin uygulanma koşulları incelenerek maddenin Türk Hukukundaki benzer düzenlemeler ile olan ilişkisi de açıklanmaktadır. Aynı şekilde, meselenin daha iyi anlaşılmasını sağlamak üzere, çalışmamız kapsamında yabancı hukuk sistemlerine ilişkin de bilgi verilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the issue of“The Right to Exercise Copyright in Employement Relations”in the light of art. 18 par. 2 of the Turkish Law No. 5846 on Intellectual and Artistic Works, stating that the copyright on a work created within the scope of an employement relation shall in principle be exercised by the employer or the appointer. The purpose of this thesis is to elaborate on the nature, scope and outcome of such a right that is vested in an employer or an appointer, along with the prerequisites of such a relation arising from art. 18 par. 2. For the sake of a better understanding of the matter at hand, a comparison is introduced between art. 18 par. 2 and the rules that vest copyright to the person other than the author himself under both the Turkish law and foreign legal systems.