Klasik Türk edebiyatında Kerbelâ hadisesi
Karbala events in classical Turkish literature
- Tez No: 434471
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ YEKTA SARAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 867
Özet
Hz. Hüseyin'in Kerbelâ'da siyasi emeller uğruna Emeviler tarafından öldürülmesi, Müslüman toplumların vicdanlarında derin yaralar açmış ve bu elim facianın vuku bulmasından günümüze değin Kerbelâ ve Hz. Hüseyin'i konu edinen birçok eser kaleme alınmıştır. Zamanla bu eserler, Müslüman toplumların kültüründe dinî ve edebî geniş bir literatür oluşturmakla birlikte Hz. Hüseyin'in maruz kaldığı zulme duyulan sitem, telif eserlerde konu edinmiştir. Türklerin İslamiyeti kabülünden sonraki süreçlerde telif edilen manzum ve mensur eserlerde yer yer bu konuya temas edilmiş, Anadolu'ya göç ile birlikte halk arasında okunan Maktel-i Hüseyin türündeki eserlerde bu konu geniş olarak işlenmiştir. Klasik Türk edebiyatında Kerbela hadisesi üzerine telif edilen eserler hakkında olan bu çalışma, 14. yüzyıldan bugüne kadarki süreçte Batı Türkçesi manzum, mensur olarak telif edilen maktel, mersiye, muharremiyye türündeki eserleri ihtiva etmektedir. 5 bölüme ayrılan bu çalışmada bu türdeki eserler, derlenerek tasnif edilmiş, edebî olarak değerlendirilerek tanıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
The martyrdom of Husayn -grandson of the Prophet- in Kerbela by the Umayyads due to some political goals inflict a deep wound among the Muslim. Many books on Karbala and Husayn have been written since the day of this painful incidents. There has been a huge amount of religious and literature works regarding this occurrence. In this literature, some of them have been expostulation for the martyrdom of the Prophet's grandson. After conversion of Turks into Islam, they have produced some poetic and prosaic works on the martyrdom of Husayn. Belles-lettres such as Maktel-i Husayn, which were read by people after the conquest of Anatolia, specifically focused on this topic. The study, which is about the books were written on the incident of Karbala in classical Turkish literature, includes poetic, prosaic works written since the fourteenth century in the form of maktel, mersiye, and muharremiyye. In the study with its five parts, these books have been classified, compiled and assessed by the point of the Turkish literature