Çokkültürlü seküler toplumda Türk genç yetişkin kadınların dini sosyalleşmeleri (Amsterdam örneği)
Religious socialisation of Turkish young adults in a multicultural, secular society (Amsterdam sample)
  1. Tez No: 434485
  2. Yazar: KÜBRA ELÇİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRSEN BANU OKUTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma ile çokkültürlü seküler bir toplumda yaşayan Türk Müslüman kadınların dini sosyalleşmelerini ve bu duruma konu olan etken faktörlerin araştırılarak örnekler, röportajlar, kaynaklar ışığında sunulması amaçlanmıştır. Toplumsallaşan çokkültürlü bir ortamda bireyin, sosyalleşmesine ve bunun özelinde olarak dini sosyalleşmesine, çeşitli demografik değişkenler (yaş, ikamet yeri, medeni durum, eğitim ve meslek düzeyi, aile tipi gibi) ve sosyal faktörler etki etmektedir. Bu sosyal faktörler, aile-yakın çevre, (dini) eğitim, toplumsal çevre ve kitle iletişim araçlarıdır. Konu, yetişkin bir bireyin dini sosyalleşmesi üzerinde etkili olan faktörlerin dereceleri ve sayılan demografik değişkenler ışığında araştırılmıştır. Bu bağlamda bir temel ve altı alt-hipotez olmak üzere, yedi hipotez oluşturulmuş, alan araştırması sonunda ve çalışma boyunca test edilmiştir. Araştırmanın evrenini, Hollanda'nın Amsterdam şehri ve çevre illerinde ikamet eden 20-35 yaş arası Türk genç yetişkin kadınlar oluşturmaktadır. Tesadüfi yöntemle seçilen 25 genç kadın üzerinde derin mülakat tekniği uygulanmıştır. Teorik çerçeve bilgileri yardımıyla analizi yapılmış, nitel ve yorumsamacı yaklaşım kullanılmıştır. Bu tekniklerle, göçmen aile kökenli olan Türk genç yetişkin kadınların, çokkültürlü ve seküler bir toplumda, gelişim süreçleri, dini yaşantıları, genç yetişkinlik tecrübeleri, (dini) sosyalleşme süreçleri ve bunlara etki eden sosyal faktörler araştırılmıştır. Bu veriler sonucunda hipotezler test edilmiş ve varılan sonuçlar bağlamında bir değerlendirme yapılmıştır. Bununla beraber çokkültürlü bir toplumun, genç yetişkin Müslümanın dini sosyalleşme sürecine katkısı veya etkisi de ortaya çıkarılmıştır. Bu katkı veya etki ise, 'özgürlük' ilkesini benimseyen çokkültürlü bir ortamda Müslümanların birbirine bağlanması ve dini sosyalleşme süreçlerini daha rahat ve 'başarılı' bir şekilde gerçekleştirmeleri olarak karşımıza çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to present as well as to understand the socialization of Turkish Muslim women in a multicultural, secular environment by using samples, making interviews and deep searching documents.There are various of demographic (age, place, marital status, education and job level, family type etc.) and social factors which have crucial effects on socialization, focusing on religious aspects, in a multicultural and secular society. Affective social factors are family-close environment, religious education, social life environment and mass media tools. The subject is researched by considering the degree of the factors which are effective on the person's religious socialization and also by taking the demographics into consideration. One main and six sub hypotheses are created and tested over the course of this research and in the final field study. The population is based on the people between the ages 20 to 35, Turkish women living in the city of Amsterdam and in the cities around, in the Netherlands. Deep interview technique is used on the population which is randomly chosen. The analysis is created by getting help from the theoretical framework, hermeneutic and qualitative approaches are considered as well. These techniques are used to search the population's improvements in the society, their religious lives and religious socialization processes, who came from immigrant parents/backgrounds to a new secular and multicultural environment. Hypotheses are tested and results are evaluated by considering the facts which are formerly mentioned. Hereby, the effect of the multicultural secular society on the religious socialization of young Turkish women is revealed. The outcome from this fact revealed is that an environment, secular and multicultural, allows its population to socialize in a religious way as it tighten the relationships among Muslims, successfully, if the environment adopt the term 'freedom'.